20.8 C
Скопје
01:24 - 18 јуни, 2024

Ознака : јапонија

Ви ПрепорачувамеЕспресоЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Ново истражување за пристап кон воспитување: Децата во Јапонија се најсреќни

Еспресо
Јапонските родители имаат посебен пристап на воспитување што прилично се разликува од остатокот на светот. Бројни досегашни истражувања, како и најновата студија, покажаа дека децата...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Уште три проектили од Северна Кореја, во Јапонија е вклучен и противвоздушен аларм; Сојузниците ја осудија „заканата за безбедноста на регионот“

Еспресо
Северна Кореја денеска лансираше уште три балистички ракети во Јапонското Море, од кои една со долг и два со краток дострел. Еден од проектилите го...
ЕспресоСлајдер

(Видео) Моќен тајфун ја погоди Јапонија, евакуација на милиони луѓе: Еден мртов, педесет повредени и еден исчезнат од минување на тајфунот

Еспресо
Милиони луѓе во Јапонија беа предупредени за евакуација поради пристигнувањето на тајфунот Нанмадол кој донесе силни ветрови и обилни дождови во југозападниот дел на земјата...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЛајфстајлСлајдер

Јапонија сака граѓаните да пијат повеќе алкохол и објави конкурс и натрпевар за да ги охрабри

Еспресо
Пандемијата и изолациите го сменија начинот на живот на Јапонците: нивната потрошувачка на алкохол драстично се намали од 2020 година, со значително влијание врз даночните...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Видео) Со молитви и цвеќиња Јапонија денес се простува од Шинзо Абе

Еспресо
Јaпонија денеска се прости со молитви, цвеќиња и знамиња завиткани во црни ленти од Шинзо Абе, политичарот со најдолг мандат како премиер, кој беше убиен...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Целта на убиецот на Шинзо Абе бил друг човек, но се премислил и пукал во поранешниот премиер

Еспресо
Убиецот на Шинзо Абе првично целел кон шефот на верска организација. Човекот кој го застрела поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе изјави дека првично планирал да...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Кој е Тецуја Јамагами и зошто го уби поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе: „Бев фрустриран, го мразев, пукав за да го убијам“

Еспресо
Тецуја Јамагами: ова е името на убиецот кој со два истрела го уби поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе. Еве кој е тој и зошто го...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Јапонски медиуми: „Шинзо Абе е мртов“, поранешниот премиер беше застрелан утрово во напад на митинг

Еспресо
Атентат со истрели во грбот. Уапсен е поранешен војник на јапонската морнарица. Премиерот Кишида: „Причините (за убиството) сè уште се нејасни“. Поранешниот јапонски премиер Шинзо...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Видео) Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе застрелан за време на изборен настан

Еспресо
Поранешниот премиер Шинзо Абе бил жртва на напад за време на митинг, атентаторот е уапсен.  Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе беше застрелан во градите од...
ВестиСветСлајдер

Јапонија се отвори за странски туристи, но има услови: Ќе мора постојано да носите маска и целиот свој престој да бидете придружувани од локални водичи

М.Р.
Странските туристи кои доаѓаат во Јапонија ќе мора да носат маски и да го поминат целиот свој престој придружувани од локални водичи, бидејќи земјата се...