19.9 C
Скопје
18:06 - 18 мај, 2022

Ковид ја тресе Северна Кореја, вакцини нема, „епидемијата е голема катастрофа“

Во последните дваесет и четири часа има 21 жртва со симптоми на треска, пријавени се 174.000 нови случаи. Лидерот Ким Џонг Ун зборува за „голема катастрофа“, но е уверен дека земјата ќе ја надмине кризата.

Ковид пандемијата ја тресе Северна Кореја. Во последните 24 часа има 21 жртва со симптоми на треска, додека во моментов се лекуваат над 280.000 лица, а пријавени се 174.000 нови случаи. Ова го објави државната агенција која ја нагласи и загриженоста на лидерот Ким Џонг Ун.

„Епидемијата е голема катастрофа – рече Ким Џонг Ун – прецизирајќи сепак дека кризата може да се надмине, дури и искористувајќи го искуството на Кина во борбата во Ковид.

По пријавувањето на првиот потврден случај, во четвртокот, азиската земја – која се чини дека нема никаква вакцина против КОВИД – е во карантин.

Слични објави

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо

(ФОТО)„Збогум Пиже“: Пере од „Нокаут“ со емотивна објава се збогуваше со својот пријател

М.Р.
Се вчитува....