7.8 C
Скопје
01:59 - 20 мај, 2022

Категорија: Здравје

Ви Препорачуваме Здравје Слајдер

Како да се ослободите од лошата навика грицкање нокти?

Еспресо
Освен што е многу грда навика, таа е и многу опасна. Секој пат кога грицкаме нокти, ризикуваме да се заразиме со вируси и бактерии, што...
Ви Препорачуваме Здравје Истражувања Слајдер

Кои фактори се виновни за недостатокот на магнезиум во организмот?

Еспресо
Магнезиумот е многу важен минерал за човечкото тело бидејќи е вклучен во повеќе од 300 витални метаболички процеси во телото. Тој е осми најчест минерал...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

Најдобра храна за здравјето на белите дробови: Докажано е дека витаминот Д го намалува ризикот од напади на астма

Еспресо
Здравите масти, зелката, брокулата, морковот, портокалот, рибата, особено лососот, интегралните житарки и пробиотиците го спречуваат воспалението на грлото и бронхиите, го зајакнуваат имунитетот и го...
Ви Препорачуваме Здравје Лајфстајл Секојдневие Семејство Слајдер

Што сѐ мора да содржи патничката аптека за да летувате без грижи

Еспресо
Лековите пакувајте ги во оригиналната амбалажа со приложените упатства за пациентот. Спакувајте сѐ со здравствената книшка или патничкото осигурување, ако планирате патување во странство. За...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

Како да ги согорите најкалоричните производи? Крофните ќе ги „истопите“ со 45-минутно возење велосипед

Еспресо
На топ листата на производи чија калориска вредност неретко ја потценуваме се наоѓаат крофните, помфритот, поедини видови сирење, кексите, како и кафето со млеко. На...
Ви Препорачуваме Истражувања Лајфстајл Секојдневие Слајдер

Смртта не е крај на сè (благодарение на науката): Ново истражување покренува нови прашања за концептот на неповратност со смртта

Еспресо
Клетките во мрежницата (внатрешна опна на очното јаболко што ги прима светлосните дразби) се враќаат да „гледаат“ по смртта: третирани во рок од пет часа...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

Д-р Крстеска: Одберете го за себе најдоброто слабеење по мера

Ј.К.Д
Можно ли е да ослабете за само 14 дена? Да, со овој протокол. Еден циклус овозможува симнување на 7 до 10 отсто од телесната маса, а трае 14...
Здрави навики Здравје

Симптоми кои предупредуваат дека мора да ја проверите тироидната жлезда

Еспресо
Штитната жлезда е најголема ендокрина жлезда во човековиот организам. Ги лачи хормоните T3 (тријод тиронин) и T4 (тироксин). Овој ендокрин орган со форма на пеперутка...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

Сезона на алергии: Во мај пазете се од поленот на тревата и дрвјата

Еспресо
Алергијата на полен се смета за една од најголемите епидемии во нашиот век, бидејќи ја погодува секоја петта личност. Симптомите не мора да бидат силни,...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

Имате зголемен холестерол? Храна која помага за справување со ЛДП

Еспресо
Одредени намирници, како и промените во исхраната може да влијаат на намалување на лошиот холестерол (ЛДЛ). Влакна. Само растителната храна содржи влакна, а растворливите се...