30.8 C
Скопје
13:27 - 10 август, 2022

Ознака : стрес

Секојдневие Слајдер

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Еспресо
Веројатно сте забележале дека кога наидувате на проблеми на работа или во мирните денови дома, имунитетот се намалува и е полесно да „закачите“ инфекции. Значи,...
Лајфстајл Секојдневие

7 волшебни антистрес методи: Изговарајте ги овие 7 зборови секој ден и стресот ќе исчезне

Еспресо
Во денешниот брз начин на живот, сите се соочуваме со стрес, па затоа е многу важно за нас да научиме да управуваме со него. Секој...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

ЕВРОВИЗИЈА 2022: Водителите МЕЃУСЕБНО ИСПОКАРАНИ, Паузини барала да менува 12 ФУСТАНИ во една вечер!

Еспресо
Веќе е познато – популарната пејачка Лаура Паузини која зборува течно три јазици покрај мајчиниот – италијански (англиски, француски и шпански), битанскиот пејач и искусен...
Здрави навики Здравје Лајфстајл Секојдневие Слајдер

ИМАТЕ НЕСОНИЦА И НЕГАТИВНИ МИСЛИ? Пробајте со ОВАА билка, смирува и ослободува од „лоши“ мисли

Еспресо
Поради убавата миризба се употребува и во козметичките производи, но одлична е како природен лек против депресија, несоница и анксиозност. Лавандата на различни начини се...
Интима Лајфстајл Слајдер

ОРГАЗАМ – БЕСПЛАТЕН ЛЕК ПРОТИВ БРОЈНИ ЗАБОЛУВАЊА: Ова се 11. здравствени придобивки од сексуалниот „климакс“ за кои не ви треба лекарски рецепт!

Еспресо
Без разлика дали станува збор за оргазам предизвикан од односи со партнер/ка, или ако стигнете до него преку чин на самозадоволување, оргазмот е природен, бесплатен...
Здрави навики Здравје Слајдер

КЛИНИЧКИ ПСИХОЛОГ СОВЕТУВА: Како да се ослободите од стресот за само неколку минути

И. Т.
Клиничкиот психолог Габи Гудиер од Австралија се колне во едноставна техника на дишење која за само неколку минути ќе ви ја ослободи вознемиреноста и ќе...
Здрави навики Здравје Слајдер

СТРЕСОТ ВЛИЈАЕ И НА ВАШАТА КОЖА: Го менува тенот, активира акни, егземи

И. Т.
Нивото на стрес директно влијае на тенот на кожата, активира акни, егзема и слично… Според експертите од „The ​​Beauty Chef“, луѓето кои се под стрес...
Здрави навики Здравје Слајдер

БЕЗ НЕРВОЗИ, ВЕ МОЛИМЕ: Стресот влијае на таложење на салото, еве како!

Еспресо
Кортизолот познат како хормон на стресот се излачува од надбубрежната жлезда, а во организмот има двојна улога. Акутниот стрес предизвикува пораст на овој хормон. Наглата...
Здрави навики

ВИДЕО: Вежба која го смирува целото тело и го исфрла стресот за само 5 минути – Толку едноставна, а толку ефикасна!

Еспресо
Стресот може да се прикраде ненадејно и може да продре толку длабоко во вас, што буквално нема да знаете каде се наоѓате. Нема да знаете...
Секојдневие

Ако доживувате барем половина од овие работи, можеби е вистинско време да дадете отказ на работа!

Еспресо
Психотерапевтот Ејми Морин вели дека непријателското опкружување на работа го уништува животот на вработените, а во екстремни ситуации доведува и до депресија. Според нејзините зборови,...