14.8 C
Скопје
18:27 - 27 февруари, 2024

Ознака : слободно време

СекојдневиеСлајдер

За само 5 секунди откријте дали и колку сте под стрес

Еспресо
Јапонскиот психијатар Акиоши Китаока направил тестирање со помош на слика на оптичка илузија преку која можете да ја откриете моменталната состојба на вашиот ум. Сè...
Секојдневие

ФОТО/Како би изгледале познатите личности доколку се „обични“ луѓе без гламурот?

Еспресо
Секогаш шик и елегантни, витки и младолики без разлика на годините – така ни изгледаат ѕвездите на црвениот тепих, на своите настапи, во филмовите и...
Секојдневие

Успешно криени тајни на Холивуд: Џони Деп е роднина со кралицата Елизабета Втора

Еспресо
Додека повеќето славни личности сакаат да го споделат со светот секој детаљ од својот живот, некои сакаат работите да ги држат во тајност, пишува Брајт...
Секојдневие

Џентлменско правило од 1991 година: Еве колку жената треба да биде помлада од мажот за врската да биде совршена

Еспресо
Веќе долго време се зборува и се расправа за идеалната разлика во годините меѓу жените и мажите. Дали некогаш сте слушнале за љубовното правило според...
Секојдневие

Се будите одморени или уморни? Различните видови на аларми можат да влијаат на будењето

Еспресо
Музиката на алармот може да влијае на тоа колку лесно се будите. Поострите тонови може да влијаат да се чувствувате поуморно кога ќе се разбудите,...
СлајдерСтил

Потекло на свадбената традиција: Поради овај чуден обичај, невестите почнале да го фрлаат бидермаерот

Еспресо
Моментот кога невестата се врти со грбот и го фрла бидермаерот, а сите немажени и слободни девојки застануваат во борба за букетот е неизоставен дел...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиСлајдер

Ве излудува што секоја вечер се будите во исто време? Еве зошто тоа се случува и како да го избегнете

Еспресо
Според истражувањето направено од „Филипс Хелткеар“, 67 отсто од возрасните луѓе тврдат дека се будат барем еднаш во текот на ноќта. -Сите се будат кратко...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниСлајдер

Југословенката на која Пикасо ѝ го уништи животот: Мажите се крадци на идеи, а Пикасо е голем грабливец (ФОТО)

Еспресо
Благодарение на познанството со францускиот поет Пол Елијар и одличното познавање на шпанскиот јазик, француската уметница – сликарка, поетеса и фотограф, Дора Мар во 1936...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеИстражувањаСлајдер

Паметните луѓе живеат во неред, пцујат и доцна си легнуваат

Еспресо
Колку често пцуете во секојдневниот говор? Дали спалната соба ви е постојано во неред? Дали си легнувате доцна?  Научниците потврдуваат дека луѓето со поголем коефициент...
Ви ПрепорачувамеРетроСлајдерСценаФилм и ТВ

Како Френк Синатра му станал кум на најпознатото куче од цртаните филмови

Еспресо
Откако во далечната 1969 година се појави на сцената, кучето Скуби Ду набрзо стана еден од најпопуларните ликови од цртаните филмови на сите времиња, а...