4.8 C
Скопје
21:51 - 28 јануари, 2022

Категорија: Ретро

Лајфстајл Ретро Слајдер

ПРЕД 15 ГОДИНИ УКРАЛА АРТЕФАКТИ ОД ПОМПЕЈА: Канаѓанката денес моли да ги врати бидејќи и донеле многу несреќи во животот!

М.Р.
Една Канаѓанка која украла неколку артефакти од античкиот град Помпеја пред 15 години,  решила да ги врати затоа што биле „проколнати“. Жена по име Никол...
Лајфстајл Ретро Свет Слајдер

КОГА ЕЛТОН ЏОН ЗАЧЕКОРИ ДО ОЛТАРОТ СО ЖЕНА: Неговиот љубовник му беше кум, а дечкото го гледаше од прозорот на хотелот

Еспресо
Елтон Џон е човек кој одбиваше да подлегне на правилата на општеството во 70-те и 80-те и да го крие вистинското јас, живееше така како...
Лајфстајл Ретро Слајдер

(ВИДЕО+ФОТО) ЦЕЛИОТ ГРАД ДОЈДЕ НА НЕГОВИОТ ПОГРЕБ ИАКО НИКОЈ НЕ ГО ПОЗНАВАШЕ: Кој е продавачот Мајк?

М.Р.
Кога некој ќе почине, вообичаено е да се побараат и информираат неговите најблиски роднини и пријатели. Во денешно време со помош на мобилните телефони и...
Uncategorized Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

КОЈ ГО ОТКРИЛ СКРИВАЛИШТЕТО НА АНА ФРАНК И ЗОШТО? Осветлена една од најтемните точки на предавството на семејството Франк

Еспресо
Книгата „Кој ја предаде Ана Франк“, напишана од Розмари Саливан во соработка со агент на ФБИ, ја изнесува на виделина една од најтемните точки на...
Животни Приказни Лајфстајл Ретро Слајдер

УЖАСНО СВЕДОШТВО: Пронајдено морничаво писмо на заробеник во Аушвиц, ја опишува смртта на невините луѓе – „Сакав да умрам заедно со нив, ама желбата за освета ме држеше!“

еспресо
Неколку месеци пред ослободувањето на Аушвиц во јануари 1945 година, затвореникот Марсел Најдари, Евреин од Солун, тајно ги снимил сите ужаси на кои бил сведок...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

МИРА ФУРЛАН ОТКРИ ДЕКА БИЛА СИЛУВАНА ВО АВТОБИОГРАФИЈАТА: Актерката била жртва на сексуално насилство од човек познат на јавноста

Еспресо
Мира Фурлан беше најголемата филмска и театарска дива на овие простори, а нејзиниот живот e повеќе од живот: полн со возбуда, величествени успеси, неуспеси, љубов...
Лајфстајл Ретро Слајдер

Ајнштајнова загатка за проверка на интелигенцијата: Проверете дали сте и вие еден од генијалците кои можат да ја решат

Еспресо
Ајнштајновиот тест за интелигенција е логички тест, а се тврди дека можат да го решат само 2 проценти од луѓето. Го добил името по славниот...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

ОБИЧАЈ ОД НАШИТЕ ПРЕДЦИ ЗА БАДНИК: Што треба да оставите оваа празнична вечер на прозорецот?

М.Р.
Кромидот одамна е дел од нашата трпеза, но и од многубројните ритуали на нашите простори, па не е чудно што нашите предци овој зеленчук го...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА СМРТ НА СИЛВАНА АРМЕНУЛИЌ: Без неа, немаше да постои Тома Здравковиќ

Еспресо
Со популарноста на филмот „Тома“, луѓето дополнително се заинтересираа за животот на легендарната пејачка на фолк музика Силвана Арменулиќ. Како што вели легендата, без Силвана...
Лајфстајл Ретро Свет Слајдер Сцена

(ВИДЕО) ПРЕМНОГУ СЕНТИМЕНТАЛНО: Зошто Бакингемската палата не сакаше Елтон Џон да настапува на погребот на принцезата Дијана?

Еспресо
Принцезата Дијана и Елтон Џон беа пријатели и тој со песна ја испрати на нејзиниот погреб. Според документите на британскиот национален архив, персоналот на палатата...