14.8 C
Скопје
22:53 - 27 мај, 2024

Ознака : пост

Ви ПрепорачувамеЕспресоЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдерСтил

Велика сабота: Што (не)треба да правите на овој ден

еспресо
На последниот ден од Великиот пост е забрането да се прави врева, не се прифаќаат забави и кавги. На овој ден не е препорачливо да...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ОБИЧАИ: Денес е Велики петок – најтажниот ден во годината, што не треба да јадете?

Еспресо
Велики петок или Велипеток — ден од Страдалната седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Обичаите и значењето на ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК: На Велики четврток се вапсуваат првите три јајца, Велики петок е строг пост

Еспресо
Велигден е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на Исус Христос по неговата смрт со распнување околу...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Рускиот олигарх Олег Тинков против Путин и војната: „Армијата е с*ање како и остатокот од оваа земја!“, Русија е „заглавена во непотизам и сервилност“…

Еспресо
Најостра и најексплицитна критика за руската агресија во Украина и за претседателот Владимир Путин доаѓа од руски олигарх. Милијардерот Олег Тинков, кој од почетокот на...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

Во време на велигденските пости, кога имате желба за нешто благо, овој колач е како создаден за вас

Теодора Циклевска
Во време на велигденските пости, кога имате желба за нешто благо, овој колач е како создаден за вас. Потребни состојки: 210 мл топла вода 110...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

ПОСНО, ЛЕСНО и ВКУСНО: Бомбици со компир и праз – одлично викенд мезе без печење

М. Р.
Велигденските пости кои траат 48 дена се голем предизвик како за верниците, така и за традиционалната македонска кујна. Традиционалното посно мени овојпат сакаме да го...
СветСлајдерСцена

ШТО САКА ДА КАЖЕ КАНЈЕ ВЕСТ? Чудна објава на Инстаграм – „DEAD“

Еспресо
Канје Вест постираше необична објава на својот Инстаграм профил. Изгледа дека станува збор за негов нов уметнички потфат, но сепак, многумина се збунија од насловот...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

КОЈА Е ВИСТИНСКАТА ЦЕЛ НА ПОСТОТ: Почна велигденскиот пост, што тој значи? Чистење на душата и телото од телесни и душевни страсти…

Еспресо
Постот во православието зазема важно место и без него нема напредок во духовен и морален поглед. Вистинската цел на постот е чистење на душата и...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ПОСТОТ ЗАВРШУВА УТРЕ: Внимавајте да не му приредите холестеролски шок на организмот!

Еспресо
За време и по божиќните празници, луѓето се склони да претеруваат со внесот на храната, а последиците од ваквата исхрана веројатно нема веднаш да станат...
СветСлајдерСцена

(ФОТО) ПОЗНАТАТА АКТЕРКА ЈАВНО И СЕ ОБРАТИ НА ЉУБОВНИЦАТА НА СВОЈОТ СОПРУГ: „Сигурно била многу повредена од идејата дека тој можеби сè уште спие со својата жена“

М.Р.
Актерката Алис Еванс неодамна откри дека нејзиниот сопруг Џоан Грифид ја изневеруваал цели три години, а сега јавно и се обрати на неговата љубовница Бјанка....