28.4 C
Скопје
17:00 - 25 јуни, 2024

Ознака : обичаи

ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што да (не) правите на денот на св.маченик Платон: Не менувајте денес ништо во животот, во спротивно промените ќе бидат жалосни

Еспресо
На 1 декември православните го одбележуваат споменот на светите маченици Платон, Роман и Варул. Народот го нарекува овој ден и зимски индикатор. На овој ден,...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ОБИЧАИ: Денес е Велики петок – најтажниот ден во годината, што не треба да јадете?

Еспресо
Велики петок или Велипеток — ден од Страдалната седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Стари ОБИЧАИ што ПРИВЛЕКУВААТ ПАРИ во домот: Никогаш не позајмувајте пари во вторник!

Еспресо
Нашите предци почитувале одредени обичаи кога биле во прашање парите и верувале дека тие носат финансиска стабилност и привлекуваат просперитет. Тие мислеле дека односот кон...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

СТАРИ ВЕРУВАЊА: На третиот ден Божиќ направете ги овие работи и цела година ќе имате среќа, мир и радост!

Еспресо
Православните верници го слават Божиќ полни три дена, а секој има свое име. По календарoт на обичаи, куќата не се чисти три дена, особено не...
UncategorizedВи ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

СТАРИ ОБИЧАИ И ВЕРУВАЊА ЗА БАДНИК И БОЖИЌ: На Бадник вратете сè што е позајмено, на Божиќ не се опивајте

Ј.К.Д
Се верува дека на Бадник треба да се врати сè што е позајмено и да се смириме со сите со кои сме се расправале, за...
UncategorizedЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ВЕРУВАЊА И ТРАДИЦИИ ЗА БАДНИКОВОТО ЛЕПЧЕ: Што се става освен паричка, како се краси, како се послужува…

Еспресо
Во зависност од семејната традиција и областа од која доаѓате, се менуваат и рецептите за традиционалното бадниково лепче, но едно нешто е секаде исто –...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ВЕРУВАЊА И ОБИЧАИ ЗА БАДНИК: Вратете сè што сте позајмиле, масата украсете ја со кошница со суво овошје, не раскревајте ја трпезата….

Еспресо
Се верува дека на овој ден или оваа вечер треба да се врати сè што е позајмено и да се смириме со сите со кои...
UncategorizedСветСлајдерСцена

БИЗАРНИ БОЖИЌНИ ТРАДИЦИИ: Гостите на кралицата Елизабета мора да се измерат по пристигнувањето…

Еспресо
Дали знаевте дека гостите кои за Божиќ ќе дојдат кај кралицата Елизабета мора да се измерат по пристигнувањето и заминувањето? Ви откриваме и други бизарни...
Ви препорачуваме на СПНарод гледаРегионСлајдер

(ВИДЕО) НАЈЛУДАТА СВАДБА ВО СРБИЈА: Со зоља по невеста!

Еспресо
Секој народ има своја автентична традиција која вешто се пренесува од генерација на генерација. Како кај нас, така и во соседна Србија до ден денес...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

ВЕЛИКИ ПЕТОК е најтажниот ден во христијанството – Овие строги обичаи не смеете да ги прекршите

Еспресо
Велики петок или Велипеток — ден од Страдалната седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и...