Категорија: Регион

Вести Регион

Во Србија пристигна првиот контингент со вакцини на „Фајзер”

Еспресо
На белградскиот аеродром пристигна првиот дел од контингентот вакцини на компанијата „Фајзер”, јави допсиникот на МИА од Белград. Во контингентот има 4.800 вакцини, а според претходните најави,...
Вести Регион Слајдер

Строги мерки во Хрватска: Се воведува забрана за собирање на повеќе од две домаќинства

Еспресо
Од вторник, Хрватска ја очекуваат построги мерки, што ќе бидат на сила од 22 декември до 8 јануари и, меѓу другото, ќе бидат воведени пасоши...
Вести Регион Слајдер

ФОТО: Во Србија се гине за тартуфите, берачите стануваат жртви заради скапите печурки

Еспресо
Во шумата кај Купиново, Србија денеска дошло до пукање поради берењето татруфи. Како што јавуваат медиумите непознат напаѓач пукал во Никола С. (28) додека берел...
Вести Регион Слајдер

Кој и како може да влезе во Србија во наредниот период: Без ПЦР тест за транзит и трансфер преку аеродром

Еспресо
Српското министерство за здравство донесе Упатство за начинот на примена на ограничувањата за влез во Република Србија на лица кои доаѓаат од земји погодени од...
Вести Македонија Регион Слајдер

Бугарска политичарка тврди: Ја држат Македонија надвор од ЕУ за да можат да продаваат пасоши

V. T.
Политиката на Бугарија кон Северна Македонија нема никаков успех, а преименувањето на 24 мај е катастрофална постапка, изјави Пламена Зајачка, член на раководството на бугарската...
Вести Здравје Регион Слајдер

Инфектологот Драган Делиќ открива: Најголемата мистерија на коронавирусот, еве зошто не се заразуваат сите во едно семејство!

V. T.
Иако коронавирусот, кој зарази повеќе од 19 милиони луѓе ширум светот, се шири исклучително лесно и е многу заразен, досега имаше бројни случаи во семејствата,...
Вести Регион

Што се крие зад бугарското „вето“ на пристапните преговори на Северна Македонија?!

V. T.
Д-р Радосвета Василева е бугарска правничка,  чии истражувачки интереси ги опфаќаат правото на ЕУ и компаративното јавно и приватно право. Таа одржува личен блог посветен на...
Вести Регион

Маките на Бугарија: Европската комисија ја тужи поради загадениот воздух!

V. T.
Европската комисија објави дека одлучила да поднесе тужба пред Европскиот суд на правдата против Бугарија затоа што земјата не обезбедила целосна имплементација на одлуката на...
Вести Регион Слајдер

По куните во Данска следи нов шок, во Словенија е идентификувано уште едно животно позитивно на ковид-19

Теодора Циклевска
Во Словенија, за прв пат е потврден случај на инфекција со коронавирус кај невообичаено домашно милениче. Бизарното во оваа ситуација е тоа што животното кое се заразило...
Вести Регион

Почина хрватскиот новинар Лазо Голужа, автор на популарната „Квискотека“

Еспресо
Новинарот и уредник во Хрватската телевизија и автор на „Квискотека” Лазо Голужа почина денеска во Загреб на 85-годишна возраст. Информацијата за хрватските медиуми ја потврди...