19.8 C
Скопје
05:00 - 20 јули, 2024

Категорија: Вести

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Почина актерката Шенон Доерти, по долгата борба со ракот

Еспресо
Актерката Шенон Доерти, најпозната по улогата на Бренда во серијата „Беверли Хилс, 90210“, почина на 53-годишна возраст, пишува „Пипл“. „Со тешко срце ja потврдувам смртта...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

Франција ја забрани продажбата на Ајфон 12, поради преголемо зрачење

Еспресо
Apple мора да престане да го продава својот модел iPhone 12 во Франција поради нивото на зрачење над прагот, изјави францускиот министер за дигитална економија...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

Небото ќе го осветли Нишимура, феномен кој се случува еднаш на 435 години: Вечерва поминува кај нас

Еспресо
Сите оние кои сакаат да набљудуваат небесни спектакли оваа недела ќе имаат единствена можност да ја набљудуваат кометата Нишимура, која поминува покрај Земјата еднаш во...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

(Видео) По слетувањето на Месечината, Индија лансираше ракета за проучување на Сонцето

Еспресо
По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција денеска лансираше ракета за проучување на Сонцето како дел од својата прва соларна мисија. Ракетата остави трага...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

(Видео) Само 24 пилоти имаат дозвола да слетаат на аеродромот во Бутан

Еспресо
Аеродромот Паро во Бутан ја носи титулата еден од најопасните во светот, а колку е предизвик покажува фактот што само 24 пилоти имаат дозвола да...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

„Зум“ ги враќа своите вработени назад во канцеларија

Еспресо
„Зум“, компанијата за видеокомуникации, која ја почна револуцијата за работа на далечина во текот на пандемијата, им порача на своите вработени да се вратат во...
ВестиВи ПрепорачувамеСлајдер

Среќник од Германија доби 10 милиони евра на „Евроџекпот“

Еспресо
Во последното коло на европската лотарија „Евроџекпот“ играч од Германија оствари добивка од 10 милиони евра. На ждрепката од 63. коло беа извлечени броевите 6,...
ВестиВи ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Стани писател или стани сликар во нашата волшебна куќа „Мерлин“

Еспресо
Во ЛАБОРАТОРИИТЕ за пишување и сликање откриј ги тајните на игрите со зборови и цртежи, на летањето со имагинацијата, на создавањето приказни и слики користејќи...
СветСлајдерСцена

Џебната Венера наскоро во незаборавно и гламурозно шоу во Лас Вегас

еспресо
Кајли Миног најавува неповторливо шоу во САД на 3 ноември во новото место за изведба „Волтер“ во Венецијан ресорт во Вегас. Билетите ќе бидат пуштени...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

(Видео) Ајкули кај Флорида се навлекле на кокаин што го фрлаат криумчарите

Еспресо
Морскиот биолог Том Хирд и научникот за животна средина од Универзитетот во Флорида Трејси Фанара ги проучувале ајкулите во архипелагот Флорида Кис за да видат...