Категорија: Култура

Вести Култура Наши Фаци Слајдер

Почина драмскиот писател Видое Видичевски

Еспресо
На осумдесет и девет годишна возраст почина поетот, раскажувач и драмски автор Видое Видичевски. Писателот кој е по потекло од Охрид, зад себе остави богат...
Култура Лајфстајл

Џез-фестивал во Прилеп на 27, 28 и 29 август

Еспресо
Во организација на здружението за субкултура ПП Џез Фестивал на 27, 28 и 29 август, на летната сцена од Центарот за култура „Марко Цепенков“ ќе...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл Ретро

Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

Еспресо
На оваа листа се наоѓаат имиња на 10 писатели кои заслужиле да ја добијат Нобеловата награда за својот допринес во книжевноста, но поради одредени причини...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

ВЕЛИКИ ПЕТОК е најтажниот ден во христијанството – Овие строги обичаи не смеете да ги прекршите

Еспресо
Велики петок или Велипеток — ден од Страдалната седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на спомнувањето на осудувањето на смрт, Крстните страдања и...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки!

Еспресо
Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки во склоп на пошироко сузбивање на пазарите со диви животни поради пандемијата од коронавирусот. Научниците се...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Еспресо
Коронавирусот го откажа и доделување на театарските Тони награди, чија церемонија за доделување е одложена на неопределено време. Официјалната церемонија требаше да се одржи во...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Наградуваниот американски драматург Теренс Мекнали почина од коронавирус

Еспресо
Американскиот драматург Теренс Мекнали почина на 81 година по компликации на неговото здравје предизвикани од коронавирусот, пренесува „Би-Би-Си“. Мекнали беше добитник на повеќе Еми и...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл Свет Сцена

Доживеа срцев удар: Почина познатиот уметник кој стои зад стриповите „Астерикс и Обеликс“

Еспресо
Легендарниот француски уметник и цртач на стипови, Алберт Удерзо, кој е автор на познатите „Астерикс и Обеликс“, почина денеска на 92-годишна возраст. „Астерикс и Обеликс“...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Српскиот глумец Власта Велисављевиќ вози и на 94 години!

Еспресо
За разлика од неговите врсници, Власта неговите 94 години не го спречуваат во извршувањето на секојдневните активности. Познатиот актер веќе со години вози црвена „лада“,...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Порано цртаните филмови создаваа генерации на културно писмени деца: Дали е случај тоа и сега? (ВИДЕО)

Еспресо
Генерациите кои пораснаа гледајќи ги класичните цртани филмови како оние од продукцијата на „Warner brothers“ пораснаа во културно писмени луѓе, пишува авторката Ени Холмквист, пренесуваат...