15.8 C
Скопје
17:03 - 27 февруари, 2024

Ознака : театар

ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Светски ден на театарот: На ФДУ со промоција на „Основните проблеми на режијата“ од Хуго Клајн

М.П
Денес е светски ден на театарот, па со почеток од 13:00 часот на Факултетот за драмски уметности ќе се одржи промоција на „Основните проблеми на...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Каде вечерва: Во театар на „Кец на десетка“

М.П
Вечерва во Македонскиот народен театар, со почеток од 20 часот на малата сцена ќе се одигра претставата „Кец на десетка“. Автор на текстот е Митко...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЖивотни ПриказниСлајдерЧудесни жени

РАЗГОВОР СО БИЛЈАНА КРАЈЧЕВСКА, драматург: Нема пишување без да читаш, пишувањето за театар е како секогаш да играш на нов терен!

Наташа Мустафа
Билјана Крајчевска работи како драматург во Народен Театар Битола. Како драматург и авторка работела на повеќе претстави низ театрите во Македонија: Народен Театар Битола, Кумановски...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПНаши ФациСлајдерСцена

ТАЖНА ВЕСТ: Почина актерот Славиша Кајевски на 39-годишна возраст

М.Р.
Македонскиот народен театар информира дека нивниот актер Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот. Кајевски е роден на 1 февруари 1982 година во Скопје. Дипломира...
КултураСлајдерСцена

ПРЕМИЕРА НА ПРЕТСТАВАТА „ВИСТИНСКИОТ ЗАПАД“: Најпоставуваниот драмски текст на Сем Шепард во режија на Борис Василески

M.Р.
Официјално, за прв пат во нашата земја, најпоставуваниот драмски текст на наградуваниот американски автор Сем Шепард – „Вистинскиот запад“, ќе биде одигран на 26-ти (недела)...
Ви препорачуваме на СПЕспресоЖенски печат

(ФОТО) РАЗГОВОР СО ОЛГИЦА ЃОРГИЕВА: По успехот, сама на себе си реков благодарам!

Јасмина Кантарџиева Димков
Креативноста нема граници, може да има само предизвици, вели модната дизајнерка Олгица Ѓоргиева за „еспресо“.  Во последно време си на релација Словенија, Австрија, Македонија, сè...
UncategorizedЕспресоЖенски печатСлајдер

ДЕНЕС ВО МКЦ: Премиера на претставата „Дневна доза мазохизам“

Еспресо
Денес, 5. септември, во продукција на „Пресврт“, со почеток во 19:00 часот во Денсинг салата на МКЦ ќе биде одиграна премиерната изведба на претставата „Дневна...
ЕспресоЖенски печатСлајдерСцена

„НЕМА ДА БИДЕ КРАЈ НА СВЕТОТ“: Проектот со кој МНТ ја почнува новата сезона

Еспресо
„Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ, а во режија на Нина Николиќ е најновиот проект што започна да се подготвува на...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

Наградуваниот американски драматург Теренс Мекнали почина од коронавирус

Еспресо
Американскиот драматург Теренс Мекнали почина на 81 година по компликации на неговото здравје предизвикани од коронавирусот, пренесува „Би-Би-Си“. Мекнали беше добитник на повеќе Еми и...
Секојдневие

Сакате да си го продолжите животот? Одете во театар!

Слободен Печат
Научници од универзитетски колеџ во Лондон откриле дека луѓето кои имаат активен контакт со уметноста, на неколку месеци или почесто, имаат помал ризик од рана...