Наградуваниот американски драматург Теренс Мекнали почина од коронавирус

Американскиот драматург Теренс Мекнали почина на 81 година по компликации на неговото здравје предизвикани од коронавирусот, пренесува „Би-Би-Си“.

Мекнали беше добитник на повеќе Еми и Тони награди.

Пред неколку децении на Мекнали му е дијагностициран рак на белите дробови и оваа болест му ги оштети овие органи.

Угледниот драматург е автор на повеќе познати дела како „Master Class“, „Kiss of the Spider Woman“, „The Full Monty“ и The Ritz“.

Мекнали почина во болницата во Флорида, а тој минатата година ја доби наградата Тони за животен придонес во театарот.

Слични објави

Почина Зденка Вучковиќ, првата детска ѕвезда во поранешна Југославија (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Филмови што ја одбележаа 2019 година: „Ирецот“, „Џокер“, „Медена земја“

Слободен Печат

Готово е! Ирина се иселила од куќата на Бредли Купер

Igor

ЈА ПОЛЕАЛЕ СО БЕНЗИН: Соседот гледал како се обидуваат да ја запалат куќата на МИРОСЛАВ ИЛИЌ

Igor

Каква е љубовната врска помеѓу оптимист и песимист?

Еспресо

Северина чека пред врата за да го види синот: Не ми дозволува да го видам поради самоизолација! (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

пет × 2 =

Слични објави

Џон Траволта наплаќа за своите автограми и „селфи“ слики!

Igor

Вељко Ражнатовиќ со фото најави ВАЖЕН НАСТАН, но откри и важен детаљ од ЛУКСУЗНИОТ ДОМ на Дедиње (ФОТО)

Igor

Срамен детал на гробот на Шабан Шаулиќ на едногодишниот помен (ФОТО)

Васко Спасоски

Иако не е номинирана во ниту една категорија, Били Ајлиш ќе има СПЕЦИЈАЛЕН НАСТАП на доделувањето на Оскарите

Еспресо

Кристијано Роналдо ја најави свадбата со суператрактивната Џио (ФОТО)

Igor

Бело минијатурно бикини и мускули по цело тело: Полудеа мажите, но и жените по оваа фотка на Џеј Ло! (ФОТО)

Еспресо