17.8 C
Скопје
11:44 - 27 февруари, 2024

Ознака : драматург

Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЖивотни ПриказниСлајдерЧудесни жени

РАЗГОВОР СО БИЛЈАНА КРАЈЧЕВСКА, драматург: Нема пишување без да читаш, пишувањето за театар е како секогаш да играш на нов терен!

Наташа Мустафа
Билјана Крајчевска работи како драматург во Народен Театар Битола. Како драматург и авторка работела на повеќе претстави низ театрите во Македонија: Народен Театар Битола, Кумановски...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

Наградуваниот американски драматург Теренс Мекнали почина од коронавирус

Еспресо
Американскиот драматург Теренс Мекнали почина на 81 година по компликации на неговото здравје предизвикани од коронавирусот, пренесува „Би-Би-Си“. Мекнали беше добитник на повеќе Еми и...