18.8 C
Скопје
16:30 - 20 април, 2024

Ознака : култура

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Фото) Костадиновска Стојчевска во Ватикан во миди фустан и вел, креација на Папаз

Еспресо
Министерката за култура во елегантен фустан од кашмир и свила во Рим, дело на македонскиот дизајнер Папаз. Македонската делегација предводена од  ја започна официјалната и...
Женски печатКултураСлајдер

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ: Промоција на книгата „Нашиот пат: 25 женски приказни од историјата“

И. Т.
Првиот ден од месец октомври е резервиран за книга! Промоцијата на книгата „Нашиот пат: 25 женски приказни од историјата“ во авторство на Ивана Хаџиевска, Јана...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

НАЈМИСТЕРИОЗНОТО ПЛЕМЕ ВО АФРИКА: Мажите се покриваат, а жените имаат љубовници

И. Т.
Туарезите се еден од најмистериозните народи во Африка. Има околу два милиони од нив низ цела Сахара, и тие се првенствено познати по сината облека...
ВестиКултураНаши ФациСлајдер

Почина драмскиот писател Видое Видичевски

Еспресо
На осумдесет и девет годишна возраст почина поетот, раскажувач и драмски автор Видое Видичевски. Писателот кој е по потекло од Охрид, зад себе остави богат...
КултураЛајфстајл

Џез-фестивал во Прилеп на 27, 28 и 29 август

Еспресо
Во организација на здружението за субкултура ПП Џез Фестивал на 27, 28 и 29 август, на летната сцена од Центарот за култура „Марко Цепенков“ ќе...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајлРетро

Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

Еспресо
На оваа листа се наоѓаат имиња на 10 писатели кои заслужиле да ја добијат Нобеловата награда за својот допринес во книжевноста, но поради одредени причини...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки!

Еспресо
Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки во склоп на пошироко сузбивање на пазарите со диви животни поради пандемијата од коронавирусот. Научниците се...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Еспресо
Коронавирусот го откажа и доделување на театарските Тони награди, чија церемонија за доделување е одложена на неопределено време. Официјалната церемонија требаше да се одржи во...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

Наградуваниот американски драматург Теренс Мекнали почина од коронавирус

Еспресо
Американскиот драматург Теренс Мекнали почина на 81 година по компликации на неговото здравје предизвикани од коронавирусот, пренесува „Би-Би-Си“. Мекнали беше добитник на повеќе Еми и...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајлСветСцена

Доживеа срцев удар: Почина познатиот уметник кој стои зад стриповите „Астерикс и Обеликс“

Еспресо
Легендарниот француски уметник и цртач на стипови, Алберт Удерзо, кој е автор на познатите „Астерикс и Обеликс“, почина денеска на 92-годишна возраст. „Астерикс и Обеликс“...