Tag : култура

Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки!

Еспресо
Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки во склоп на пошироко сузбивање на пазарите со диви животни поради пандемијата од коронавирусот. Научниците се...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Еспресо
Коронавирусот го откажа и доделување на театарските Тони награди, чија церемонија за доделување е одложена на неопределено време. Официјалната церемонија требаше да се одржи во...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Наградуваниот американски драматург Теренс Мекнали почина од коронавирус

Еспресо
Американскиот драматург Теренс Мекнали почина на 81 година по компликации на неговото здравје предизвикани од коронавирусот, пренесува „Би-Би-Си“. Мекнали беше добитник на повеќе Еми и...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл Свет Сцена

Доживеа срцев удар: Почина познатиот уметник кој стои зад стриповите „Астерикс и Обеликс“

Еспресо
Легендарниот француски уметник и цртач на стипови, Алберт Удерзо, кој е автор на познатите „Астерикс и Обеликс“, почина денеска на 92-годишна возраст. „Астерикс и Обеликс“...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Српскиот глумец Власта Велисављевиќ вози и на 94 години!

Еспресо
За разлика од неговите врсници, Власта неговите 94 години не го спречуваат во извршувањето на секојдневните активности. Познатиот актер веќе со години вози црвена „лада“,...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл Слободно Време

Поради коронавирусот култниот магазин Плејбој повеќе нема да излегува во печатено издание!

Еспресо
Како резултат на светската пандемија поради коронавирусот, Плејбој објави дека  повеќе нема да го издава своето печатено издание, пренесува Метро. Во соопштението на Плејбој стои...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Порано цртаните филмови создаваа генерации на културно писмени деца: Дали е случај тоа и сега? (ВИДЕО)

Еспресо
Генерациите кои пораснаа гледајќи ги класичните цртани филмови како оние од продукцијата на „Warner brothers“ пораснаа во културно писмени луѓе, пишува авторката Ени Холмквист, пренесуваат...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Почина писателката Тања Урошевиќ

Еспресо
По тешко боледување денес почина македонската прозаистка и книжевна преведувачка Тања Урошевиќ. Авторка е на романите „Аквамарин“ (2004), „Превид“ (2008) и „Ура, Арал!“ (2019), збирката...
Ви Препорачуваме Кино Култура Лајфстајл

Атиџе ѝ ја предвиде иднината гледајќи ѝ на кафе на Сара Џесика Паркер

Еспресо
До победата на филмот на Санденс пред една година, Атиџе Муратова која во недела ќе присуствува на Оскарите, живееше во земјена колиба без струја и...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Сликата на Грос „Хитлер во пеколот“ е прикажана во Берлин! (ФОТО)

Еспресо
Сликата од 1944 година од германскиот сликар Џорџ Грос, на која нацистичкиот лидер Адолф Хитлер е прикажан како библиската личност Каин, денес е изложена во...