16.8 C
Скопје
22:14 - 29 мај, 2024

Ознака : ретро

Ви ПрепорачувамеРетроСлајдер

Во вртлогот на љубовта и војната: Династијата Романови, трагична судбина на руските принцези

Еспресо
Ова е приказна за младите жени кои ја платиле цената на нивното потекло, а убиени се во 1918 година од страна на Болшевиците во Сибир,...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлРетро

Анегдота која и денес се прераскажува: Ајнштајн го пофалил славниот комичар и добил генијален одговор

Еспресо
Познатиот научник во една прилика рекол дека Чарли Чаплин е единствената личност што сака да ја запознае, а потоа таа желба му се остварила. Алберт...
Ви ПрепорачувамеРетроСлајдер

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

Еспресо
Микеланџело во 1504 година го завршил своето најпознато дело, „Статуата на Давид“. Ова ремек- дело, изработено од мермерна плоча од каменолом во Карара, на кое...
Ви ПрепорачувамеРетроСлајдер

Дали Клеопатра навистина ја убила змија?

Еспресо
Сè што денес знаеме за смртта на египетската кралица е она од мемоарите на Октавијан. Но постојат нелогичности кога е во прашање теоријата дека Клеопатра...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Велигденски приказни: ИН ЛИСТА на една ретро девојка – што да направите за да внесете радост во срцата, а весела атмосфера во домот

Наташа Мустафа
Вистинско време е да почнеме да ги планираме велигденските празници. Вашата ретро девојка ви предлага што да направите за да внесете радост и љубов во...
ЛајфстајлРетроСлајдер

(ФОТО) Ова е НАЈСТАРАТА ФОТОГРАФИЈА со ТИТО за која малкумина знаат: Овековен историски момент и најстар спомен на тогашниот Маршал на СФРЈ !

М.Р.
И денес, децении по неговата смрт, се шират разни приказни и гласини за Јосип Броз Тито. Местото на неговото раѓање се менува, се зборува за различни...
ЛајфстајлРетроСветСлајдерСцена

(ФОТО) ВРСКАТА НА ПРИНЦОТ ЧАРЛС И КАМИЛА НИЗ ВРЕМЕТО: Од забранета љубов до сопружници

Еспресо
Врската меѓу принцот Чарлс и Камила била бурна од кога првпат се сретнале пред повеќе од 50 години, до нивната славна афера, до прославувањето на...
БалканСлајдерСцена

(ВИДЕО+ФОТО) ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША ВО МОРЕ ОД РОЗИ ЗА ДЕНОТ НА ВЉУБЕНИТЕ: Сите се прашуваат од кого е подарокот

Еспресо
Љубовната врска меѓу Јелена Карлеуша и Душко Тошиќ кулминираше за време на православниот Божиќ кога фудбалерот наводно ѝ удрил шлаканица на пејачката. На денешниот ден...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПНаши ФациСлајдерСцена

(ФОТО) СТАРА СЕМЕЈНА ФОТОГРАФИЈА ОД АЛБУМОТ НА ТОДЕВСКИ: Родителите на Тамара и Тијана и еден овековечен момент од нивната младост!

М.Р.-
Вистинско уживање е кога Тамара Тодевска споделува забавни содржини на својот инстаграм – профил, особено од семејните моменти. Пејачката работа со полна пареа, а викендите ги...
ЛајфстајлРетроСлајдер

Најбизарните и најстрашни љубовни приказни во историјата (ФОТО)

Еспресо
Колку е љубовта убава, толку е и слепа. Поради неа луѓето често правеле бесмислени работи, се воделе војни, се убивале и што уште не. Ова...