9.8 C
Скопје
6 декември, 2021

Ознака : ретро

Ви препорачуваме на СП Лајфстајл Ретро Слајдер

БЕЛАТА КУЌА ЧУВА ГОЛЕМИ ТАЈНИ: Била градена од робови, главниот архитект бил Ирец и не требало да биде во бела боја!

И. Т.
Тешко е да се замисли дека Белата куќа, официјалнатa резиденција на американските претседатели, не била отсекогаш бела. Имено, републиканецот Теодор Рузвелт, кој живеел во неа од...
Лајфстајл Ретро Слајдер

ИНТРИГАНТНО ОТКРИТИЕ НА ИМОТОТ НА ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА: Археолозите откриле интересни тајни!

И. Т.
Имотот Алторп е сопственост на семејството Спенсер од 1508 година, иако неодамнешните откритија покажуваат дека бил населен многу, многу порано пред нив. Книгата на страшниот...
Дестинации и Дегустации Женски печат Лајфстајл Ретро Слајдер

(РЕЦЕПТ) ПОЗНАТАТА ТОРТА НА ЏЕКИ КЕНЕДИ: Едноставни состојки со богат вкус, совршена за со кафе

Еспресо
Жаклин Кенеди Оназис засекогаш ќе остане запаметена како првата дама на Белата куќа со непоколебливо чувството за мода. Таа сè уште е неисцрпен извор на...
Лајфстајл Ретро Слајдер

НАЈГОЛЕМАТА ЉУБОВ ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Милена Дравиќ и Драган Николиќ ги поврзал филм

Еспресо
Многумина велат дека таквите љубови никогаш не завршуваат и дека нивната сè уште живее низ се што правеле и кажале еден за друг. Милена Дравиќ...
Лајфстајл Ретро Слајдер

ЈУГОНОСТАЛГИЈА: Антологија на љубовта меѓу Габи Новак и Арсен Дедиќ

Еспресо
Габи Новак и Арсен Дедиќ живееле во хармоничен брак цели 42 години, а тој често нагласувал дека годините поминати со Габи му биле најубавиот дел...
Лајфстајл Ретро Секојдневие Слајдер

НОВ РЕКОРД: Автопортрет на Фрида Кало продаден на аукција за 34,9 милиони долари, највисока цена за дело на уметник од Латинска Америка!

И. Т.
Сликата на мексиканската уметница Фрида Кало е продадена на аукција во Њујорк за рекордни 34,9 милиони долари. Имено, тоа е највисоката цена платена за дело...
Ви препорачуваме на СП Лајфстајл Ретро Слајдер

И ВО ВРЕМЕТО НА ТИТО ИМАЛО АНТИВАКСЕРИ: Ама еве каква казна следело!

И. Т.
Демократијата е деликатен дел од едно општество. Истата, треба постојано да се негува и правилно да се одржува. Највоочлив доказ за тоа се изминатите две...
Лајфстајл Ретро Слајдер

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: Експеримент кој во 1951 година докажал колку лесно луѓето паѓаат под туѓо влијание

И. Т.
Соломон Аш бил полско-американски гешталт психолог и пионер во социјалната психологија. Во 1950 година, тој го извел еден од најпознатите и најконтроверзните експерименти во историјата,...
Лајфстајл Ретро Слајдер

РАБОТЕН ЛОГОР ИЛИ ЗДРАВА НАВИКА: Зошто децата во советските градинки спиеле на -10 степени, на отворено!

К. А.
Иако не можеме а да не се затрепериме додека ги гледаме фотографиите, тоа било вообичаена практика во советските градинки. Децата спиеле надвор и лете и...
Ви препорачуваме на СП Лајфстајл Ретро Слајдер

ЉУБОВТА Е ПОВЕЌЕ ОД ИНСТИНКТ: Ова се трите теории за љубовта на големиот Фројд

И. Т.
Преку психоаналитичкиот метод, Зигмунд Фројд дошол до заклучок дека различните облици на љубов што ги набљудувал се поврзани едни со други и делат заеднички корени...