22.8 C
Скопје
17:04 - 30 мај, 2024

Ознака : јадење

Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

РЕЦЕПТ ОД ТРАДИЦИОНАЛНАТА МАКЕДОНСКА КУЈНА: Омиленото јадење на Гордана Ѓорчева, презентерка на вести

Н.М.
И покрај тоа што во последно време сите сме преориентирани на здрава исхрана која вклучува повеќе зеленчук, сепак не треба да ја заборавиме традиционалната македонска...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

СРЕЌНА ХРАНА: Ќе се расположите од првото залче, еве од кои намирници

jasmina.kantardzieva
Не дека постојат „среќни“ и „несреќни“ намирници, но храната (како и боите на облеката која ја носиме) знаат да влијаат на нашето расположение. Намирниците сојузници...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

КАКО ДА НЕ СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ: Сочувајте ја линијата и здравјето со овие три важни совети од стручњаци!

еспресо
Пред нас се новогодишните и божиќните празници, а она што тие го носат покрај празничното расположение и веселба е богата трпеза, но и опуштање кога...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

НЕМА ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!: 5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Еспресо
Колку пати ви се случило да почувствувате глад на полноќ, а знаете дека ваквото грицкање може да ви донесе само килограм повеќе. Сепак, размислувате да...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ЗА БРЗИ РЕЗУЛТАТИ: Што да пиете пред и после вежбање

Еспресо
За добри резултати од тренингот многу е важно што јадеме и пиеме пред вежбање и после вежбање. Постојат пијалоци кои можат да ни помогнат и...
Дестинации и Дегустации

Со зачини интензивирајте го вкусот на оброкот

Еспресо
Ако сте љубител на месо, тогаш сигурно знаете дека зачините можат многу да помогнат околу подобрувањето на неговиот вкус. Вообичаено во подготовката на месото се...
Секојдневие

Во светот можеби не е, но за нас е бизарна храна: Змии, желки, пајаци, лилјаци…

Еспресо
Иако многумина се нарекуваат гурмани, постои храна која не би ја пробале. Од оваа страна на Земјата, за нас, е сосема незамислива, па дури и...
Дестинации и Дегустации

Експрес кифли: Брзо и вкусно, нема да можете да им одолеете!

Еспресо
Состојки: – 500 милилитри млако млеко – 200 милилитри масло за јадење – 1 јајце – 40 грама квасец – малку сол и шеќер –...
Ви ПрепорачувамеКултураЛајфстајл

Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки!

Еспресо
Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки во склоп на пошироко сузбивање на пазарите со диви животни поради пандемијата од коронавирусот. Научниците се...
Дестинации и Дегустации

Се мислите што да зготвите за ручек? Наша препорака – аргентински ќебапчиња

Еспресо
Состојки: 350 грама мелено јунешко месо 300 грама компир 2 јајца сол црн бибер малку сода-бикарбона 1 главица кромид 5 чешниња лук 1 лажица црвен...