33.8 C
Скопје
14:38 - 24 јуни, 2024

Ознака : зачин

Дестинации и Дегустации

Рецепт за печен компир кој е вистински хит: Одлична идеја за брз ручек, а во Германија се јаде и за појадок!

М.Р.
Германскиот рецепт за компири со сланина познат под името „bratkartoffeln“ е толку добар што се јаде и за појадок во таа земја, а целиот трик...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

НОВИ НАУЧНИ ОТКРИТИЈА: Овој зачин е делотворен против шеќерна болест, го намалува лошиот холестерол, делува на психата…

еспресо
Пикантаната намирница ја поттикнува и работата на мозокот, ја подобрува концентрацијата, помага во визуелното помнење и брзината на реагирање. Древната примена на циметот како лек...
Животни ПриказниСлајдер

ШАФРАНООРИЗНИ ЗОРИ ВО КОСТИН ДОЛ: Ратко ни открива како се одгледува најскапиот зачин на светот

М. Г.
Шафранот е медитеранско растение, прекрасен виолетов цвет од кој се издвојува „црвеното злато“, најскапиот и луксузен зачин на светот со чиј деликатен вкус се зачинуваат...
ЗдравјеИстражувања

ДЕЛ ОД ЗАЧИН КОЈ СИТЕ ГО КОРИСТИМЕ, А НИКОЈ НЕ ЈА ЗНАЕ НЕГОВАТА МОЌ: Жените се колнат во него!

Еспресо
Сите го имате овој зачин во кујната, и сигурно не сте знаеле дека ги намалува проблемите за време на менопаузата, помага во решавање на сувоста...
Дестинации и Дегустации

Со зачини интензивирајте го вкусот на оброкот

Еспресо
Ако сте љубител на месо, тогаш сигурно знаете дека зачините можат многу да помогнат околу подобрувањето на неговиот вкус. Вообичаено во подготовката на месото се...
Дестинации и Дегустации

Како секогаш да подготвите НАЈВКУСНИ ПРЖЕНИ ЛЕПЧИЊА?

Igor
Пржените парчиња леб претходно потопени во изматени јајца се специјалитет кој во Македонија, но и на Балканот, има долга традиција на подготвување. Во светот потопениот...
Дестинации и Дегустации

Како да подготвите мексиканска салса? (РЕЦЕПТ)

Igor
Мексиканската салса од рестораните можеме да ја имаме и дома и да ја користиме како прелив за тестенини, сос како прилог на компири, месо или...
Здравје

Задолжително вклучете го во исхраната: 1 лажица дневно од овој зачин топи 10 кг за 3 месеци

Igor
Резултатите од истражувањето со овој зачин биле импресивни, жените од првата група загубиле во просек за 14 проценти повеќе отколку жените од втората група кои...
Здравје

Не посегнувајте по апчиња за болка, овој зачин е поделотворен од нив

Igor
Наместо на првите знаци на болка да посегнувате по апчиња, треба да посегнете по куркума, индиски зачин од семејството на ѓумбирот. За него и науката...
Здравје

Зачин кој ќе ви помогне да ги стопите масните наслаги!

Igor
Зачинот кој секојдневно се наоѓа во нашата исхрана, од останатите ароматични засилувачи на вкусот се разликува по тоа што навистина ги топи мастите. Користете бибер...