Ознака : зачин

Гастро марифети

Со зачини интензивирајте го вкусот на оброкот

Еспресо
Ако сте љубител на месо, тогаш сигурно знаете дека зачините можат многу да помогнат околу подобрувањето на неговиот вкус. Вообичаено во подготовката на месото се...
Гастро марифети

Како секогаш да подготвите НАЈВКУСНИ ПРЖЕНИ ЛЕПЧИЊА?

Igor
Пржените парчиња леб претходно потопени во изматени јајца се специјалитет кој во Македонија, но и на Балканот, има долга традиција на подготвување. Во светот потопениот...
Гастро марифети

Како да подготвите мексиканска салса? (РЕЦЕПТ)

Igor
Мексиканската салса од рестораните можеме да ја имаме и дома и да ја користиме како прелив за тестенини, сос како прилог на компири, месо или...
Здравје

Задолжително вклучете го во исхраната: 1 лажица дневно од овој зачин топи 10 кг за 3 месеци

Igor
Резултатите од истражувањето со овој зачин биле импресивни, жените од првата група загубиле во просек за 14 проценти повеќе отколку жените од втората група кои...
Здравје

Не посегнувајте по апчиња за болка, овој зачин е поделотворен од нив

Igor
Наместо на првите знаци на болка да посегнувате по апчиња, треба да посегнете по куркума, индиски зачин од семејството на ѓумбирот. За него и науката...
Здравје

Зачин кој ќе ви помогне да ги стопите масните наслаги!

Igor
Зачинот кој секојдневно се наоѓа во нашата исхрана, од останатите ароматични засилувачи на вкусот се разликува по тоа што навистина ги топи мастите. Користете бибер...