Не посегнувајте по апчиња за болка, овој зачин е поделотворен од нив

Наместо на првите знаци на болка да посегнувате по апчиња, треба да посегнете по куркума, индиски зачин од семејството на ѓумбирот. За него и науката потврди и покажа дека е зачин вреден колку злато.

Со векови куркумата се користи како природен лек против болки, а клиничкото истражување спроведено на 109 пациенти кои страдале од остеоартритис на колено, го докажа тоа. Група пациенти добивале по 800 милиграми „ибупрофен“ секој ден во текот на шест недели. Други пациенти истовремено добивале по 2000 милиграми куркума.

Строго се следело нивото на физичка активност на двете групи на пациенти. Се покажа дека оние кои добивале кукрума имале подобри резултати и помало ниво на болки. Научниците исто така откриле и дека ибупрофенот е многу штетен за телото и дека многу внимателно треба да се консумира.

Куркумата можете да ја набавите во речиси секоја продавница.

Слични објави

Љубовта помеѓу животните и луѓето (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најубавата Југословенка и денес е ЖЕНА ИПОЛ – Поради голите фотки не успеа да биде Мис на светот! (ФОТО)

Igor

Време е за зимница: Направете мар­ма­лад од МОДРИ СЛИВИ

Igor

ВАКА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА ИДЕАЛНАТА ЖЕНСКА ФИГУРА: Многумина нема да се сложат, но НАУЧНИЦИТЕ ГО КАЖАА СВОЕТО (ФОТО)

Igor

Mind detox: Време е за одмор од токсичните пријатели

Igor

Нанесете ја оваа мешавина секаде каде што имате влакна: Ќе исчезнат засекогаш, без жилети, чупање и болка (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

два − два =

Слични објави

6 најдобри стајлинзи: Носете кожни пантолони како трендсетерките! (ФОТО)

Igor

Познатата банана диета: Намалете 5 килограми за само две недели!

Igor

Бела Хадид призна: Работата ме натера да плачам секој ден!

Igor

Руски доктор советува: Високиот притисок не се лекува со таблети!

Васко Спасоски

Ова е единствената фризура која ѝ прилега апсолутно на секоја жена

Igor

Срцеви заболувања, висок крвен притисок… Кога е време за (прва) посета на кардиолог

Еспресо