Зачин кој ќе ви помогне да ги стопите масните наслаги!

Зачинот кој секојдневно се наоѓа во нашата исхрана, од останатите ароматични засилувачи на вкусот се разликува по тоа што навистина ги топи мастите. Користете бибер секојдневно во исхраната и тргнете на сигурен пат во борба против масните наслаги.

Овој скромен додаток во јадењето, заедно со солта е најраспространетиот зачин, биберот веќе по навика го додаваме во храната со цел да и го подобриме вкусот, а неговата арома во устата својата вистинска улога ја добива во дигестивниот систем.

Биберот има улога во подобрување на работата на органите за варење, стимулирајќи лачење на ензими и желудечни сокови, со што се забрзува минувањето на храната низ органите.

Со антиоксидативните и антивоспалителните својства, една од најделотворните карактеристики на биберот е тоа што холестеролот го држи под контрола и ги уништува маснотиите. Биберот го зголемува производството на хлороводородната киселина во желудникот. Оваа киселина е заслужна за разградување на мастите, па делува против надуеност, гасови и останати стомачни проблеми.

Биберот најдобро ја задржува својата арома ако се чува во зрно, и кога во таа форма се користи или пак се меле непосредно пред готвењето. Најароматичен вид на бибер е зелениот, кој благодарение на етеричните масла кои длабински ги топат маснотиите, се повеќе се користи во средствата против целулит.

 

Совет:

  1. За максимално да ги искористите благодетите од биберот, купете цели зрна и машинка за мелење, па јадењата зачинете ги со свежо мелен бибер пред да ги консумирате.
  2. Освен во јадењата, бибер можете да додадете и во здравите напитоци од овошје и зеленчук, доволно е само да додадете неколку мелени зрнца кои ќе направат многу за вашиот метаболизам и за разградувањето на маснотиите.

Слични објави

Здравјето влегува преку устата: Колку овошје, а колку зеленчук треба да јадеме секој ден?

Igor

Испијте го ова пред спиење и кажете ѝ збогум на депресијата

Igor

Појадок за слабеење: Намирница со која се губат двојно повеќе килограми

Igor

Коприва, просо и сусам за зголемување на железото во крвта

Igor

Ноќе често одите во тоалет? Проверете дали има место за паника

Igor

Британка стана првата личност на светот излечена од смртоносна инфекција преку ГМО вирус

Igor

Остави Коментар

14 + 9 =

Слични објави

Алкохолот го забрзува стареењето на мозокот

Еспресо

Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Igor

Анксиозни сте? Причината може да е недостаток на ОВОЈ витамин

Igor

ГО НАРЕКУВААТ МЕДИЦИНСКИ ЏЕМ: Оваа смеса ќе ви помогне да ги прочистите цревата

Igor

ИМАТЕ ГРУТКИ ПОД ПАЗУВИТЕ: Може да е безопасно, но може и да е знак на оваа тешка болест!

Igor

ИСХРАНА ВО БОЈА: Црвени намирници за балансирана диета

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian