Задолжително вклучете го во исхраната: 1 лажица дневно од овој зачин топи 10 кг за 3 месеци

Резултатите од истражувањето со овој зачин биле импресивни, жените од првата група загубиле во просек за 14 проценти повеќе отколку жените од втората група кои не го консумирале.

Техеранскиот институт на медицински науки спровел интересно истражување со две групи, а секоја се состоела од 44 жени со вишок килограми.

Во текот на 3 месеци и двете групи се хранеле по иста шема (1,200 калории дневно) со тоа што во секојдневното мени на првата група била вклучена и 1 лажица кумин (индиски ким). Овој зачин го додавале во немасниот јогурт или во салатите.

Резултатот бил импресивен, жените од првата група загубиле во просек 14 проценти телесни масти повеќе отколку жените од втората група. Таквиот ефект се објаснува со тоа што куминот содржи фитостероли кои имаат спсобност за намалување на нивото на холестеролот во крвта.

Исто така овој зачин е богат со калциум, фосфор и железо. Ја стимулира работата на бубрезите и гастроинтестиналниот тракт, тој е добар диуретик, а поради подобрување и забрзување на липидниот метаболизам во организмот се смета за одлично средство во борбата со вишокот килограми.

Како да го консумирате: За подобрување на метаболизмот внесот на семето ким треба да биде 1 лажица дневно. Додавајте го секојдневно овој зачин во јајцата, месото, сирењето, а исто така и во јоргуртот и салатите.

Лица на кои не им е препорачано консумирањето на кумин: лица со зголемена киселост, гастритис, чир во желудникот, срцеви заболувања, дијабетес.

Слични објави

Сите лековити својства на маслинките

Igor

Германски рецепт за прочистување на крвните садови

Igor

Мини диета – За само 3 дена намалете 3 килограми

Igor

ВОЛШЕБНА КОМБИНАЦИЈА: Три одлични причини зошто да измешате мед и цимет

Igor

Теретаната, најдобар сојузник во борбата против депресијата

Igor

Жените потврдија: Партнерите ни предизвикуваат поголем стрес отколку децата!

Слободен Печат

Остави Коментар

шест − 5 =

Слични објави

Два магични напитоци за брзо прочистување на организмот

Igor

Се сметаат за здрави: Погледнете кои продукти содржат повеќе сол од ЧИПСОТ

Igor

Истражување: Мажите со ковид-19 имаат трипати поголеми шанси да завршат на интензивна нега отколку жените

Еспресо

Германски рецепт за прочистување на крвните садови

Igor

Кога телото и умот повеќе не можат: Јасни показатели дека пукате од стрес

Igor

Витаминска бомба која ќе ве доведе до идеална линија

Igor