Tag : месо

Кујна Слајдер

Со зачини интензивирајте го вкусот на оброкот

Еспресо
Ако сте љубител на месо, тогаш сигурно знаете дека зачините можат многу да помогнат околу подобрувањето на неговиот вкус. Вообичаено во подготовката на месото се...
Ви Препорачуваме Кујна

Со зачини интензивирајте го вкусот на оброкот

Еспресо
Ако сте љубител на месо, тогаш сигурно знаете дека зачините можат многу да помогнат околу подобрувањето на неговиот вкус. Вообичаено во подготовката на месото се...
Живот

Идентични близнаци направиле експеримент со исхраната и добиле неверојатни резултати: Едниот бил веган, а другиот јадел месо!

Еспресо
Се повеќе луѓе преминуваат на исхрана базирана исклучиво на растителни производи, но постојат бројни полемики поврзани со веганството. Многумина се прашуваат дали организмот може да...
Ви Препорачуваме Кујна

Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

Васко Спасоски
Совршеното похувано месо има крцкава коричка и добро испечена, но сочна внатрешност. За да го постигнете тоа, не смеете да ги правите овие грешки за...
Инспирација и совети

Поради овие намирници имате висок притисок, воспаленија и срцеви заболувања! (ФОТО)

Васко Спасоски
Кардиоваскуларните болести се водечка причина за смрт во светот, а промената на животниот стил кој денес е многу стресен и полн со нездрави навики доведе...
Кујна

Намирници кои траат многу подолго од рокот на траење кој го пишува на нив

Еспресо
Многумина не знаат дека датумот кој го пишува на некои производи всушност не е нивниот краен рок на траење. Овие датуми кај некои производи се...
Здравје Кујна

Ќе се ИЗНЕНАДИТЕ што би се случило кога СИТЕ БИ ПРЕСТАНАЛЕ ДА ЈАДАТ МЕСО (ВИДЕО)

Igor
Дури и ако не сте загрижен вегетаријанец или веган, веројатно сте свесни дека месната индустрија е далеку од нешто што би можеле да го сметаме...
Лајфстајл Сцена

Брајан Адамс доаѓа во Скопје, а ова строго го забранил… (ФОТО)

Igor
Најпознатиот канадски рокер и творец на најубавите балади, Брајан Адамс настапува во среда на 13 ноември во Скопје, односно во спортската сала „А1 Арена“. Адамс...
Кујна Сцена

Како ПЕЧЕНОТО ПИЛЕШКО секогаш да биде сочно? Избегнувајте ги овие грешки

Igor
Иако ни изгледа дека нема голема филозофија во тоа да се подготви вкусно печено пилешко, многупати месото не е сочно или е премногу тврдо. Тоа...
Кујна Сцена

ИЗБЕГНЕТЕ ТРУЕЊЕ: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Igor
Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото. Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во...
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian