1.8 C
Скопје
00:18 - 30 март, 2023

Ознака : европа

Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

(Фото) Европска мапа за потрошувачка на месо по земји: Македонија на дното на листата

Еспресо
Хрватите ги „шијат“ и Србите во јадење месо, а Македонците и Албанците не се по месото, или немаат доволно пари да си го приуштат. Веб-страницата...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Лавров ја обвини Европа за „оживување на неонацизмот“ во светот

Еспресо
Рускиот министер за надворешни работи Лавров: Европа е вклучена во процесите на „оживување на неонацизмот“ во светот, пренесуваат руските медиуми.  Рускиот министер за надворешни работи...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

„Подобро би било Украина да се предаде“: Џонсон зборуваше за позицијата на Германија до 24 февруари

Еспресо
Џонсон: пред почетокот на специјалната операција, Германија го сметаше брзиот пораз на Украина од корист. Пред почетокот на специјалната операција Германија веруваше дека од економски...
Ви Препорачуваме Дестинации и Дегустации Еспресо Патувања Слајдер

(Фото) Божиќно патување низ европските метрополи: Кога светилките ѝ намигнуваат на човечката радост

Еспресо
Речиси сите европски метрополи токму овие денови го китат градот со илјадници светилки и божиќни фигури во пресрет на декемвриските празници и Новата година.  И...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Наследникот на Ле Пен, Бардела: Народите на Европа се креваат против империјализмот на ЕУ

Еспресо
Еден по еден народите на европските земји се бунтуваат против империјалистичката визија наметната од Европската комисија. Ова го соопшти новиот претседател на француската партија Национален...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Зеленски ја обвини ЕУ дека вештачки ја одложува финансиската помош за Киев: „пензионерите се заложници на неодлучноста или бирократијата на политичарите во Европа“

Еспресо
Доцнењето на обезбедувањето финансиска помош од Европската унија за Украина во износ од 8 милијарди евра е вештачко, смета украинскиот претседател Володимир Зеленски. „Осум милијарди...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Фон дер Лајен ја повика Европа да биде подготвена за целосно запирање на испораките на гас од Русија „порано или подоцна“

Еспресо
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен предупреди дека со намалувањето на испораките на гас од Русија, Европа треба да се подготви за нивно...
Ви Препорачуваме Еспресо Лајфстајл Секојдневие Слајдер

Рекордна жештина: 510 смртни случаи за една недела во Шпанија

Еспресо
Рекорно високите температури главно ги погодуваат постарите лица. 321 од 510 жртви се на возраст од 85 или повеќе години. Жртвите од горештините во Шпанија...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Лавров го коментира самитот на НАТО: „Санкциите од Вашингтон ја ослабуваат ЕУ“

Еспресо
Дипломатот ја коментираше средбата во Мадрид. Самитот на НАТО во Мадрид уште еднаш укажа дека САД очекуваат безусловна послушност од земјите-членки. Ова во четвртокот го...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Европската Унија да се подготви за целосна блокада на гас од Русија, предупредува ИЕА

Еспресо
Шефот на ИЕА, Меѓународната агенција за енергија, Фатих Бирол, издаде предупредување до Европа, барајќи од владите да бидат подготвени за целосно затворање на извозот на...