24.8 C
Скопје
13:57 - 13 август, 2022

Зеленски ја обвини ЕУ дека вештачки ја одложува финансиската помош за Киев: „пензионерите се заложници на неодлучноста или бирократијата на политичарите во Европа“

Доцнењето на обезбедувањето финансиска помош од Европската унија за Украина во износ од 8 милијарди евра е вештачко, смета украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Осум милијарди евра за Украина сè уште се во мирување. А ваквото вештачко доцнење на макрофинансиската помош за нашата држава е или криминал или грешка“, рече шефот на државата во видео пораката објавена на неговиот канал Телеграм, пренесува аиф.ру.

Според Зеленски, украинските пензионери, наставници и други жители на земјата, зависни од буџетските плаќања, се заложници на „неодлучноста или бирократијата“ на политичарите во Европа. Претседателот на Украина рече дека редовно се обидува на различни начини да потсети некои европски лидери на недозволивоста поради таквата ситуација.

Зеленски не прецизираше која од европските држави го забавува обезбедувањето помош за Киев. Тој изрази надеж дека доцнењето е грешка која ќе се исправи.

Претходно портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова ја критикуваше ЕУ за нејзината одлука да одвои 500 милиони евра за испорака на оружје за Украина.

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....