25.8 C
Скопје
18:12 - 25 јуни, 2024

Ознака : нато

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Медведев: САД, НАТО и ЕУ не сакаат конечен прекин на односите со Русија, „Сите се многу уморни од украинските власти, особно од невротичниот Зеленски“

Еспресо
Заменик-претседателот на рускиот совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека САД, НАТО и Европската унија (ЕУ) не сакаат конечен раскин со Русија, бидејќи тоа е...
ЕспресоСлајдер

НАТО е со Турција – Столтенберг со сочувство и поддршка за турскиот народ

Еспресо
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на социјалните мрежи изрази сочувство на семејствата на загинатите во страотниот бомбашки напад во Истанбул како и поддршка на...
ЕспресоСлајдер

КФОР е подготвен да интервенира – НАТО за тензичната ситуација на северот на Косово

Еспресо
КФОР е подготвен да интервенира доколку биде загрозена стабилноста на северот на Косово, изјави заменик генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана и ги повика Белград...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Ердоган го кажа условот Турција да ги одобри барањата на Финска и Шведска за влез во НАТО

Еспресо
Ердоган: Шведска и Финска може да влезат во НАТО откако ќе ги исполнат барањата на Анкара. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека одобрувањето на...
ЕспресоСлајдер

Ердоган го замрзна влезот на Шведска и Финска во Нато: „додека не се исполнат сите услови поставени од Турција“

Еспресо
Влезот на Шведска и Финска во НАТО е блокиран додека не се исполнат сите услови поставени од Турција. Ова го соопшти турскиот претседател Ердоган, алудирајќи...
ЕспресоСлајдер

НАТО: Канада е првата земја што го ратификуваше барањето на Шведска и Финска; Трудо: „сите членки брзо да ја завршат ратификацијата за да се ограничи мешање од противниците“

Еспресо
Канадскиот премиер ги повика „сите членки брзо да ги завршат процесите на ратификација со цел да се ограничи можното мешање од противниците“. „Денес, Канада стана...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Потпишани протоколи за прием на Шведска и Финска во НАТО, Столтенберг: „Заедно сме посилни и побезбедни“; Одговор стигна од Москва

Еспресо
Финска и Шведска ќе се приклучат на алијансата откако документите ќе бидат ратификувани од сите земји членки на НАТО. Денеска е историски ден во Брисел....
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Лавров го коментира самитот на НАТО: „Санкциите од Вашингтон ја ослабуваат ЕУ“

Еспресо
Дипломатот ја коментираше средбата во Мадрид. Самитот на НАТО во Мадрид уште еднаш укажа дека САД очекуваат безусловна послушност од земјите-членки. Ова во четвртокот го...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Столтенберг: „НАТО се соочува со најголемиот предизвик од Втората светска војна“; „Лидерите денес ќе донесат и историска одлука за Финска и Шведска – членки на НАТО“

Еспресо
Самитот на НАТО што се отвора во Мадрид е „историски и трансформативен“ самит: ова го вели генералниот секретар на Атлантската алијанса, Јенс Столтенберг, според кого...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

НАТО ги прифаќа барањата на Ердоган, а Турција го отстрани ветото: зелено светло за Шведска и Финска

Еспресо
Министрите за надворешни работи на Турција, Шведска и Финска во Мадрид потпишаа меморандум за разбирање и постигнаа договор за апликацијата за членство во НАТО на...