17.8 C
Скопје
16:47 - 20 април, 2024

Ознака : Шведска

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

(Видео) Лорин и Шведска победници на Евровизија

еспресо
Претставничката на Шведска, Лорин, победи на „Евровизија“, со „Тетоважа“ (Tatoo). Пејачката на својата земја и донесе најмногу поени од гласањето на националните жирија (340), а...
СветСлајдерСцена

(Видео) Неверојатната Лорин повторно ќе ја претставува Шведска на Евровизија: Фановите „полудеа“, таа е фаворит и за Ливерпул

М.П
После шест недели натпреварување, конечно е познат победникот на Мелодифестивален. Лорин повторно ќе ја претставува Шведска на Евровизија. Таа победи со песната Тетоважа и ќе...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Ердоган го кажа условот Турција да ги одобри барањата на Финска и Шведска за влез во НАТО

Еспресо
Ердоган: Шведска и Финска може да влезат во НАТО откако ќе ги исполнат барањата на Анкара. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека одобрувањето на...
Ви ПрепорачувамеСлајдерЧудесни жени

Шведска едногласно го одобри законот за бесплатни производи за менструација

Еспресо
Шкотска стана првата земја во светот која ги направи производите за менструација бесплатни. Хигиенските влошки и тампони ќе бидат достапни во аптеките, социјалните и младинските...
Еспресо

Во Шведска жена избодена со нож за време на политички митинг, убиена на „лице место“од националист

jasmina.kantardzieva
Немало како да се интервенира и да се спаси 60-годишната жена, која вчера била убиена од 33-годишен неонацист. 60-годишна жена е избодена и убиена во...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Потпишани протоколи за прием на Шведска и Финска во НАТО, Столтенберг: „Заедно сме посилни и побезбедни“; Одговор стигна од Москва

Еспресо
Финска и Шведска ќе се приклучат на алијансата откако документите ќе бидат ратификувани од сите земји членки на НАТО. Денеска е историски ден во Брисел....
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЖивотни ПриказниСлајдерЧудесни жени

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска 

Ј.К.Д
Таа е прва жена премиер на скандинавска земја. Нејзината енергија и харизма ја споредуваа со онаа на Ангела Меркел, а шведскиот печат ја нарече „булдожер“....
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Столтенберг: „НАТО се соочува со најголемиот предизвик од Втората светска војна“; „Лидерите денес ќе донесат и историска одлука за Финска и Шведска – членки на НАТО“

Еспресо
Самитот на НАТО што се отвора во Мадрид е „историски и трансформативен“ самит: ова го вели генералниот секретар на Атлантската алијанса, Јенс Столтенберг, според кого...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

НАТО ги прифаќа барањата на Ердоган, а Турција го отстрани ветото: зелено светло за Шведска и Финска

Еспресо
Министрите за надворешни работи на Турција, Шведска и Финска во Мадрид потпишаа меморандум за разбирање и постигнаа договор за апликацијата за членство во НАТО на...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Борел: НАТО ќе ги надмине приговорите на Турција за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Еспресо
Денеска во Брисел на самитот на министрите за одбрана, ќе се дискутира за влезот на северните земји во НАТО, руското ембарго за гас и шестиот...