26.8 C
Скопје
13:52 - 14 април, 2024

Ознака : израел

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Израелскиот кандидат за Евровизија загина во војната во Газа: Последен пат се огласи на Фејсбук со тажна објава

Еспресо
Дваесет и шестгодишниот Шаул Гринглик загина во Газа. Како што пишува Eurovision Fun, Гринглик пред неколку недели бил на аудиција во шоуто во кое се...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху води на изборите во Израел

Еспресо
Партијата Ликуд на поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху води на изборите со 30 пратенички места, пренесуваат израелските медиуми. На второ место е партијата Јеш Атид...
СветСлајдерСцена

Пугачева се огласи од Израел: Благодарам на армијата мои обожаватели за способноста да ја разликуваат вистината од лагата

Еспресо
Пред три недели руската поп-дива Ала Пугачева ја осуди војната на Русија против Украина и побара да биде вброена меѓу странските агенти бидејќи Министерството за...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Нов напад на Израел врз Сирија, убиени тројца војници: Сириската одбрана се соочува со „непријателски целни напади“

Еспресо
Сириската армија соопшти дека тројца војници биле убиени додека воздушната одбрана на арапската земја се соочила со „непријателски“ израелски цели над градот Тартус и блискиот...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Израелските и палестинските милитанти објавија прекин на огнот во Газа

Еспресо
Израел и палестинската милитантна група Исламски џихад доцна синоќа прогласија прекин на огнот, што ги зголеми надежите за крај на најсериозниот конфликт во Појасот Газа...
ЕспресоСлајдер

Газа: договор за прекин на огнот вечерва во 20 часот, со посредство на Египет

Еспресо
Израелски извор – пренесува Хаарец – потврди дека тековните разговори меѓу страните, со посредство на Египет, за тековната војна во Газа, предвидуваат прекин на огнот...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Убиен вториот лидер на Исламски џихад, бројот на загинати во Појасот Газа се искачи на 29; 400 проектили истрелани во Израел од кои најмлаку два кон Ерусалим

Еспресо
400 проектили се веќе истрелани од Појасот, најмалку два кон Светиот град, пресретнати од Железната купола. Палестинци: 29 загинати, меѓу кои шест деца. Ситуацијата е...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Продолжуваат израелските напади врз Газа; Од Газа 160 лансирани ракети кон Израел, Каиро посредува да се запре ескалацијата

Еспресо
Ракетни напади во Газа, меѓу Израел и Исламски џихад, по неколкудневни високи тензии, по убиството на воениот водач на исламската фракција. Според портпаролот на израелската...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Израел започна операција „Зора“ против Исламски џихад, нападнат Појасот Газа; 8 загинати, најмалку 55 повредени

Еспресо
Неколку жртви, меѓу кои и петгодишно девојче и Тајасир Џабари, командант во регионот на исламистичката формација.  Израелските вооружени сили денеска го нападнаа Појасот Газа во...
ЕспресоСлајдер

Бајден на прва посета како претедател во Израел: „САД се посветени на безбедноста на Израел“

Еспресо
Шефот на Белата куќа беше пречекан во Тел Авив од премиерот Лапид, претседателот Херцог и поранешните премиери Бенет и Нетанјаху. Немаше ракување. Американскиот претседател Џо...