10.8 C
Скопје
07:08 - 28 мај, 2024

Ознака : израел

ЕспресоСлајдер

Бајден на прва посета како претедател во Израел: „САД се посветени на безбедноста на Израел“

Еспресо
Шефот на Белата куќа беше пречекан во Тел Авив од премиерот Лапид, претседателот Херцог и поранешните премиери Бенет и Нетанјаху. Немаше ракување. Американскиот претседател Џо...
БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

(ФОТО) Констракта на егозитчна дестинација: „Мерка“ СТОЛИЦА и КОФА за настапот на Евровизија

Еспресо
Пред да замине за Торино, каде на почетокот на мај ќе се одржи Евровизија, популарната српска претставничка – пејачката Констракта го посети Израел, и оттаму...
СветСлајдер

КАКО СЕ СЛАВИ ПОЧЕТОКОТ НА НОВАТА ГОДИНА ШИРУМ СВЕТОТ: Во Шпанија на полноќ се јаде грозје, а во Кина ја бојат влезната врата во црвена боја!

М.Р.
Според историските податоци, луѓето веќе илјадници години го слават почетокот на Новата година. Од земја до земја луѓето го слават доаѓањето на Новата година на...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдерЧудесни жени

(ФОТО) 86-годишната Селина е новата Мис на Холокаустот во Израел

И. Т.
Селина Стајнфелд беше избрана за Мис на Холокаустот во 2021 година на необичен натпревар во Израел. „Мораме да бидеме силни, да се грижиме за себе...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ОВАА ФОТОГРАФИЈА ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ: Девојче од Газа извлечено од урнатини по жесток ракетен напад

ЕСПРЕСО
Шестгодишната Сузи Ешкунтана се разбуди во најголемата болница во Газа, каде ја однесоа спасувачите кои ја извлекоа од урнатините на нејзиниот дом, кој беше уништен...
ВестиСветСлајдер

НОВИТЕ ДЕТАЛИ ЌЕ ВЕ ШОКИРААТ: Целосно променет извештајот за убиството на Фахризадех

V. T.
Агенцијата Фарс ги објави најновите информации за убиството на иранскиот нуклеарен научник Мохсен Фахризадех кои дошле од непознат извор. Според тие информации, иранскиот научник е...
Секојдневие

Неверојатно откритие – Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Еспресо
Шестгодишен Израелец во текот на излетот со неговите родители на југот на Израел пронашол 3.500 години стара глинена плоча, која археолозите ја сметаат за уникатна....
ЛајфстајлСпорт

ХИТ-ФОТО: Елиф Елмас прави селфи пред авион, а тренерот на голманите Гого Јовчев се моли (ФОТО)

Igor
Нашата фудбалска А-репрезентација пред малку летна со чартер лет за Израел каде што ќе го одигра квалификациски натпревар за пласман на Европското фудбалско првенство. Пред...
ЛајфстајлСцена

НЕ ИМ СЕ ДОПАДНАЛЕ СЕДИШТАТА: Претставниците на Исланд ќе поднесуваат жалби до Израел

Igor
Контроверзниот бенд од Исланд, Хатари, кој привлече внимание на Евровизија со настапот, но и со знамињата на Палестина, по враќањето дома ќе поднесува жалба до...
ЛајфстајлСцена

Преубава и смртоносна: Од израелската КРАЛИЦА НА ОРУЖЈЕТО застанува здивот

Igor
Орин Џули почнала да служи во војска во 2012 година, а сега работи и како манекенка на одбранбените сили на својата земја. Ветеранката на израелските...