23.8 C
Скопје
10:50 - 10 август, 2022

Продолжуваат израелските напади врз Газа; Од Газа 160 лансирани ракети кон Израел, Каиро посредува да се запре ескалацијата

Ракетни напади во Газа, меѓу Израел и Исламски џихад, по неколкудневни високи тензии, по убиството на воениот водач на исламската фракција. Според портпаролот на израелската војска Ран Чочав, може да се предвиди дека операцијата наречена Зора ќе продолжи најмалку уште една недела. Од Газа, пренесува военото радио, досега се лансирани над 160 ракети кон Израел. Од нив, 30 паднаа во Појасот, додека 130 ја преминаа границата: шеесет беа пресретнати од одбранбениот систем „Железна купола“ („кој забележа успех од 95%“), а други 30 завршија во морето. Остатокот падна на отворени површини.

Истовремено, Израел изврши 30 напади во Газа, погодувајќи 40 цели, „целиот Исламски џихад“, според военото радио. Медицински извори во Газа известуваат дека досега има 11 смртни случаи (вклучувајќи петгодишно девојче и двајца цивили) и над 80 повредени.

Во меѓувреме, сирените за тревога постојано се огласуваат во јужен Израел, во областа блиску до Појасот Газа. Според военото радио, Исламски Џихад истрелува не само ракети, туку и минофрлачи врз израелските села во близина на границата. Според либанската телевизија Ал Мајаден, цитирана од израелскиот весник Хаарец, лидерот на Хамас Исмаил Ханије разговарал со шефот на египетските тајни служби за да изврши притисок врз Израел да ги прекине нападите и рациите. А Каиро пак, е спремен да посредува за да се запре ескалацијата. Египетска дипломатска делегација треба да замине за Газа во следните неколку часа, пишува Тајмс оф Израел, повикувајќи се на „блискоисточни дипломатски извори“. Според Ал Арабија, египетските посредници побарале од Израел да ги запре нападите врз лидерите на палестинскиот Исламски џихад. Израелските претставници го предупредија Каиро дека воздушните напади врз Појасот Газа ќе продолжат како одговор на ракетниот истрел од палестинската енклава.

Во националниот телевизиски говор, израелскиот премиер Јаир Лапид рече дека неговата земја ги започнала нападите врз основа на „конкретни закани“.

Сирените предупредувајќи за дојдовни воени напади свиреа наизменично во текот на ноќта низ јужниот дел на Израел, додека израелската армија продолжи да изведува воздушни напади во Појасот Газа. Сирени се слушнаа во Сдерот, Нир Ам, Нахал Оз, Кфар Аза, Ницамин и Керем Шалом, сите блиску до палестинската енклава.

Израелската армија – според која само од вчера се истрелани повеќе од 160 ракети од Газа кон Израел – прецизираше дека во моментов не се водат преговори за ставање крај на конфликтот, известува „Тајмс оф Израел“.

Слични објави

Драматично на „Шарл де Гол“: Вооружен со нож претел на аеродромот во Париз; убиен е од полицијата

Еспресо

Синот на Доналд Трамп го коментираше претресот на имотот на неговиот татко: „координиран напад“

Еспресо

(Фото) Зеленски како суперхерој: САД лансира акциона фигура на украинскиот претседател, суперхеројот се произведува во Кина

Еспресо

(Фото) Бен Афлек доносе огромна лична одлука откако се ожени со Џенифер Лопез: За каков профит го продава ергенскиот дом?

Еспресо

Астро прогноза за среда, 10 август

Еспресо

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 7 милијарди долари

Еспресо
Се вчитува....