20.8 C
Скопје
16:37 - 28 мај, 2024

Ознака : газа

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Израелските и палестинските милитанти објавија прекин на огнот во Газа

Еспресо
Израел и палестинската милитантна група Исламски џихад доцна синоќа прогласија прекин на огнот, што ги зголеми надежите за крај на најсериозниот конфликт во Појасот Газа...
ЕспресоСлајдер

Газа: договор за прекин на огнот вечерва во 20 часот, со посредство на Египет

Еспресо
Израелски извор – пренесува Хаарец – потврди дека тековните разговори меѓу страните, со посредство на Египет, за тековната војна во Газа, предвидуваат прекин на огнот...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Убиен вториот лидер на Исламски џихад, бројот на загинати во Појасот Газа се искачи на 29; 400 проектили истрелани во Израел од кои најмлаку два кон Ерусалим

Еспресо
400 проектили се веќе истрелани од Појасот, најмалку два кон Светиот град, пресретнати од Железната купола. Палестинци: 29 загинати, меѓу кои шест деца. Ситуацијата е...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Продолжуваат израелските напади врз Газа; Од Газа 160 лансирани ракети кон Израел, Каиро посредува да се запре ескалацијата

Еспресо
Ракетни напади во Газа, меѓу Израел и Исламски џихад, по неколкудневни високи тензии, по убиството на воениот водач на исламската фракција. Според портпаролот на израелската...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Израел започна операција „Зора“ против Исламски џихад, нападнат Појасот Газа; 8 загинати, најмалку 55 повредени

Еспресо
Неколку жртви, меѓу кои и петгодишно девојче и Тајасир Џабари, командант во регионот на исламистичката формација.  Израелските вооружени сили денеска го нападнаа Појасот Газа во...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ОВАА ФОТОГРАФИЈА ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ: Девојче од Газа извлечено од урнатини по жесток ракетен напад

ЕСПРЕСО
Шестгодишната Сузи Ешкунтана се разбуди во најголемата болница во Газа, каде ја однесоа спасувачите кои ја извлекоа од урнатините на нејзиниот дом, кој беше уништен...