37.8 C
Скопје
12:47 - 18 јули, 2024

Категорија: Свет

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Почина актерката Шенон Доерти, по долгата борба со ракот

Еспресо
Актерката Шенон Доерти, најпозната по улогата на Бренда во серијата „Беверли Хилс, 90210“, почина на 53-годишна возраст, пишува „Пипл“. „Со тешко срце ja потврдувам смртта...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

Франција ја забрани продажбата на Ајфон 12, поради преголемо зрачење

Еспресо
Apple мора да престане да го продава својот модел iPhone 12 во Франција поради нивото на зрачење над прагот, изјави францускиот министер за дигитална економија...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

Небото ќе го осветли Нишимура, феномен кој се случува еднаш на 435 години: Вечерва поминува кај нас

Еспресо
Сите оние кои сакаат да набљудуваат небесни спектакли оваа недела ќе имаат единствена можност да ја набљудуваат кометата Нишимура, која поминува покрај Земјата еднаш во...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

(Видео) По слетувањето на Месечината, Индија лансираше ракета за проучување на Сонцето

Еспресо
По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција денеска лансираше ракета за проучување на Сонцето како дел од својата прва соларна мисија. Ракетата остави трага...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

(Видео) Само 24 пилоти имаат дозвола да слетаат на аеродромот во Бутан

Еспресо
Аеродромот Паро во Бутан ја носи титулата еден од најопасните во светот, а колку е предизвик покажува фактот што само 24 пилоти имаат дозвола да...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

„Зум“ ги враќа своите вработени назад во канцеларија

Еспресо
„Зум“, компанијата за видеокомуникации, која ја почна револуцијата за работа на далечина во текот на пандемијата, им порача на своите вработени да се вратат во...
СветСлајдерСцена

Џебната Венера наскоро во незаборавно и гламурозно шоу во Лас Вегас

еспресо
Кајли Миног најавува неповторливо шоу во САД на 3 ноември во новото место за изведба „Волтер“ во Венецијан ресорт во Вегас. Билетите ќе бидат пуштени...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

(Видео) Ајкули кај Флорида се навлекле на кокаин што го фрлаат криумчарите

Еспресо
Морскиот биолог Том Хирд и научникот за животна средина од Универзитетот во Флорида Трејси Фанара ги проучувале ајкулите во архипелагот Флорида Кис за да видат...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

Дали би го замениле вашиот „Твитер“ профил со „Тредс“: Врзан за „Инстаграм“ и веќе брои над 100 милиони корисници

Еспресо
Новата платформа на „Мета“, „Тредс“ (Threads), достигна повеќе од 100 милиони регистрирани корисници во рок од пет дена од лансирањето, изјави во понеделникот извршниот директор...
ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

Германец заврши на суд бидејќи правел скара на тераса

Еспресо
Маж од Бад Телц, Германија често правел скара на својата тераса. Меѓутоа, на парот кој живеел над него му пречеле чадот и миризбата. Случајот заврши...