14.8 C
Скопје
22:39 - 27 мај, 2024

Ознака : лавров

Ви ПрепорачувамеСлајдер

Лавров најави подготвеност на Русија за дијалогот со САД доколку ги признаат своите грешки

Еспресо
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на прес-конференцијата за европската безбедност изјави дека Русија е подготвена да се врати на дијалогот со...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Лавров ја обвини Европа за „оживување на неонацизмот“ во светот

Еспресо
Рускиот министер за надворешни работи Лавров: Европа е вклучена во процесите на „оживување на неонацизмот“ во светот, пренесуваат руските медиуми.  Рускиот министер за надворешни работи...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Лавров: „Несоодветни се барањата на Украина“ за склучување мир

Еспресо
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека барањата на украинската страна за случување мир се несоодветни, пренесуваат руските медиуми директно од самитот на...
ЕспресоСветСлајдерСцена

Лавров за часовникот што го носи им објасни на „неписмените“: „Не е од Епл, туку од Хуавеј“

Еспресо
Лавров ги демантираше информациите дека носи Apple Watch. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, по пишувањата во медиумите дека носи паметни часовници од американскиот...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Видео) Лавров за својата „хоспитализација“ дознал од Захарова: „Ова е лага од топ класа!“

Еспресо
Захарова објави видео со Лавров, побивајќи ги вестите за негова хоспитализација. Тој одговара на новинарите дека станува збор за „топ класа лага“. Indonesian officials say...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Драг пријателе Ванг Ји“: Што се договорија Лавров и кинескиот министер за надворешни работи

Еспресо
Кина ја поканува Русија да дејствува заедно со нив по посетата на Пелоси на Тајван. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретна со...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Лавров: САД покажуваат дека „што сакам, тоа си правам“, посетата на Пелоси на Тајван ја одразува „истата линија во однос на украинската ситуација“

Еспресо
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на прес-конференција по разговорот со министерката за надворешни работи на Мјанмар Вуна Маун Лвин изјави дека Вашингтон сака...
ЕспресоСлајдер

Лавров во Каиро на средба со Арапската лига ќе го објасни ставот на Русија за војната, целта е „зајакнување на арапско-руските односи“

Еспресо
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров синоќа пристигна во Каиро каде денеска ќе се сретне со египетското раководство, со намера на Лигата на арапските...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Договор за извоз на жито, Лавров: „Употребата на храна од страна на САД и нивните сојузници за геополитички авантури е неприфатлива и нехумана“

Еспресо
Договорот за создавање коридор за извоз на земјоделски производи од Украина преку Црното Море го потпишаа во Истанбул претставници на Турција, Украина, Русија и ОН....
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Лавров: „Целите на операцијата го надминуваат Донбас“, „Во овој момент нема смисла“ да се обноват мировните преговори

Еспресо
„Целите“ на руската инвазија се сменија, сега тие одат подалеку од Донбас. Ова го изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, прецизирајќи во интервју за...