15:01 - 19 април, 2024

Ознака : жито

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Путин и Ердоган разменија мислења за договорот за жито: Еве кои се условте од Русија за продолжување на „Црноморската иницијатива“

Еспресо
Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на телефонски разговор размениле мислења за ситуацијата со договорот за жито, објави прес-службата...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Путин за суспендираниот договор: „Житото оди во ЕУ, а не кај оние на кои им треба!“

Еспресо
Русија не одлучи дефинитивно да излезе од договорот за извоз на пченица постигнат на 22 јули во Истанбул, туку само одлучи да го суспендира, изјави...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Во Украина повторно се отвораат некои пристаништа: До сега отпловеа четири брода натоварени со жито, планот е „3 милиони тони извоз за еден месец“

Еспресо
За прв пат по руската инвазија на Украина, товарен брод пристигна во украинското пристаниште Чорноморск за да натовари житни производи и да ги извезе, известуваат...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Зеленски за извозот на жито од Одеса: „уште е рано за славење“

Еспресо
„Ќе видиме дали безбедноста е навистина загарантирана“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави вчеравечер дека е „премногу рано“ да се слави целосното обновување на украинскиот извоз...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Првиот брод натоварен со жито тргна од пристаништето на Одеса, ја напушти Украина под знамето на Сиера Леоне

Еспресо
Првиот брод натоварен со жито го напушти пристаништето во Одеса во понеделникот (денес) наутро, објави турскиот оддел на Си-Ен-Ен. Турското Министерство за одбрана се уште...
ЕспресоСлајдер

Песков: нападите врз Одеса не го попречуваат извозот на жито

Еспресо
Украинскиот извоз на жито од пристаништето Одеса ќе продолжи во согласност со договорот кој беше потпишан во присуство на претставници од Обединетите Нации, и покрај...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Руски проектили ја погодија Одеса ден по договорот за жито; Киев: „Нападот на Одеса е плукање на Путин во лицето на ОН и Турција“

Еспресо
Нападнато е пристаништето со 4 проектили, погодени се магацините за жито. Киев: „Нападот на Одеса е плукање на Путин во лицето на ОН и Турција“....
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Договор за извоз на жито, Лавров: „Употребата на храна од страна на САД и нивните сојузници за геополитички авантури е неприфатлива и нехумана“

Еспресо
Договорот за создавање коридор за извоз на земјоделски производи од Украина преку Црното Море го потпишаа во Истанбул претставници на Турција, Украина, Русија и ОН....
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Договор за извоз на жито меѓу Украина и Русија: денеска се чека потпис во Истанбул

Еспресо
Ердоган најави дека посредувал заедно со Обединетите нации. САД: добар договор, Москва е одговорна за конкретната примена.  Договорот е постигнат и денеска ќе се потпише:...
ЕспресоСлајдер

Денес средба во Истанбул на руски и украински делегации за безбеден извоз на украинско жито

Еспресо
Житните производи се блокирани во пристаништата на Црно Море под руска контрола. Обединетите нации ги надгледуваат тековните преговори меѓу Русија и Украина, со посредство на...