28.4 C
Скопје
16:47 - 25 јуни, 2024

Ознака : песков

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Песков: „Кремљ е за посредување на Ватикан, Украина не е“; Папата ја потврди подготвеноста

Еспресо
Кремљ е за посредување на Ватикан меѓу Москва и Киев за тековната војна, но Украина не е. Ова го изјави портпаролот на руското претседателство Дмитриј...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Песков: Подготвени сме да соработуваме со АИЕА; Европа треба да ја притисне Украина да престане да го бомбардира Запорожје

Еспресо
Русија е подготвена да соработува со МААЕ во врска со мисијата во нуклеарната централа Запорожје, уверува портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека Русија е...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Видео) Сопругата на Дмитриј Песков дивее на сиртаки и крши чинии во Грција, ама како -кога е под санкции?!

Еспресо
Сопругата на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, објави неколку објави на Инстаграм кои сугерираат дека е на одмор во Грција. На видеото се гледа како...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Песков: „Русија останува подготвена да го реши украинскиот проблем преку дипломатија, под свои услови“

Еспресо
Прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков на брифинг со новинарите рече дека Руската Федерација се уште е подготвена да го реши проблемот во Украина по...
ЕспресоСлајдер

Песков: нападите врз Одеса не го попречуваат извозот на жито

Еспресо
Украинскиот извоз на жито од пристаништето Одеса ќе продолжи во согласност со договорот кој беше потпишан во присуство на претставници од Обединетите Нации, и покрај...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Песков за оставката на Џонсон: „Се надеваме дека еден ден повеќе професионали луѓе ќе дојдат на власт во Велика Британија, ама за сега мала е надежта“

Еспресо
„Ја следиме ситуацијата, но тоа не е наш приоритет“, изјави портпаролот на Путин за британската криза.  Кремљ ја следи политичката ситуација во Велика Британија, но...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Песков: „Војната може да заврши уште пред да заврши денов ако украинските националисти се предадат“

Еспресо
Од Кремљ велат дека мир може да има уште денес доколку украинските националисти се предадат. Војната во Украина може да заврши „пред крајот на денешниот...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Песков: „Санкциите ќе им се вратат како бумеранг на Западот“, „резултатите ги гледаме со криза на храна и цените на електричната енергија“

Еспресо
„Русија е преголема земја за војна против неа (со санкции) зашто ќе се врати како бумеранг“ – рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој во...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Песков: „Не е исклучена средба“ Путин-Зеленски, но „само да се потпише одреден документ“

Еспресо
Песков нагласи дека не им верува на убедувањата на Зеленски дека Киев нема да ја нападне руската територија во случај да добие проектили со долг...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Дмитриј Песков: Војната ќе заврши во „догледна иднина“, „целите на операцијата се постигнуваат!“

Еспресо
Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, изјави дека „специјалната воена операција“, како што Кремљ ја нарекува инвазијата на Украина, може да заврши во...