25.8 C
Скопје
13:51 - 28 мај, 2024

Договор за извоз на жито, Лавров: „Употребата на храна од страна на САД и нивните сојузници за геополитички авантури е неприфатлива и нехумана“

Договорот за создавање коридор за извоз на земјоделски производи од Украина преку Црното Море го потпишаа во Истанбул претставници на Турција, Украина, Русија и ОН.
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го потпиша договорот во име на Русија, додека неговиот турски колега Хулуси Акар го потпиша во име на Турција.

Турција, Украина и ОН го потпишаа својот дел од договорот. Во име на Киев договорот го потпиша украинскиот министер за инфраструктура Александар Кубраков. Во име на Обединетите нации, договорот за извоз на житни култури го потпиша генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја нарече историски настан церемонијата на потпишување на договорот што се одржа во неговата резиденција. На церемонијата и претходеа преговори меѓу претставници на делегацијата кои се одржаа во воен објект.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, коментирајќи го финализирањето на овој важен договор, ја подвлече улогата на руската страна: „Во секој случај, на крајот беше можно – благодарение на напорите на руската делегација – да се одржи глобалната и деполитизирана природа на договорот „пакет“, со што се обезбедува максимален можен извоз на храна кон земјите во развој“.

Рускиот дипломат истакна дека „користењето храна од страна на САД и нивните сојузници за геополитички авантури е неприфатливо и нехумано“, додека „Русија ќе продолжи да биде верна на своите обврски“.

Лавров го опиша како „радосен“ фактот што „Вашингтон и Брисел престанаа да го попречуваат постигнувањето на денешните договори. Потпишувањето на меморандумот Русија-ОН уште еднаш ја нагласува апсолутно вештачката природа на обидите на Западот да ја обвини Русија за проблемите со снабдувањето со жито на светските пазари “.

Слични објави

„Нова тура, нова авантура“: Никола Роквиќ откри што прави по враќањето од Егина

Еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ чека трето дете! Се појави фотографија, пејачот го гали трудничкиот стомак на сопругата

Еспресо

(Фото) Принцезата Шарлин од Монако конечно насмеана, Алберт ѝ плаќа: Ги покажа децата

еспресо

Лепа Лукиќ напиша тестамент: Еве кому го остава богатството, но под еден услов

еспресо

(Фото) Јелена Карлеуша во јавност, го спомна и Душко: Погледнете како изгледа среде разводната треска 

еспресо

Астропрогноза за вторник, 28 мај: Лидерство за раковите, внимание за девиците

еспресо
Се вчитува....