23.8 C
Скопје
15:30 - 30 мај, 2024

Договор за извоз на жито меѓу Украина и Русија: денеска се чека потпис во Истанбул

Ердоган најави дека посредувал заедно со Обединетите нации. САД: добар договор, Москва е одговорна за конкретната примена. 

Договорот е постигнат и денеска ќе се потпише: претставници на Украина и Русија ќе се сретнат во Истанбул за да го ратификуваат договорот со кој ќе се овозможи транспорт на украинско житопреку црноморските пристаништа кои моментално се блокирани од руската морнарица. Соопштението доаѓа од кабинетот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој беше голем посредник во преговорите заедно со Обединетите нации, на чиј нацрт се направи и договорот. Во турската метропола, токму во историската палата Долмабахче ќе биде и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, пренесува раињуз.

Деталите од планот не беа откриени, но на состанокот на страните минатата недела во Истанбул беше договорен привремен план кој предвидува заеднички проверки на бродовите што поаѓаат и пристигнуваат во пристаништата на Црното Море и механизам за обезбедување на безбедноста на трасите за пренос. Покрај тоа, во Истанбул ќе се формира координативен центар за извозна пратка под надзор на претставници на Обединетите нации, како и на Турција, Русија и Украина.

Американскиот Стејт департмент го поздрави договорот: портпаролот Нед Прајс исто така објасни дека Москва ќе биде одговорна за спроведувањето на планот.

Се проценува дека рестартирањето на извозот преку Црното Море ќе овозможи транспорт на најмалку 20 милиони тони украинско жито сега блокирано во пристаништата, акција што ќе помогне да се ублажи кризата со храна која во неколку земји е влошена од тековната војна.

Слични објави

Брутални коментари на сметка на Николина Пишек откако објави видео од куќата: Друг ти ја средува вилата која ја купивте со покојниот маж

Еспресо

(Фото) Први фотографии од Мелина Џиновиќ по разводот: Поминува на црвено светло, фрла ѓубре низ прозорецот…

Еспресо

Почина познатиот пејач на „Гранд“, ја загуби битката со тешката болест

Еспресо

(Фото) Сопругата на Амиџиќ шокираше со објавата: „Од мажот кој те изневерил…“

еспресо

Фута направи хаос на прашање за Карлеуша: „Илузорна супериорност, без можност да му се објасни на пациентот“

еспресо

Македонецот Мите и ќерката на Џеј под водство на Фута формираа „Џеј трибјут бенд“: „Изненаден сум што сум дел од овој тим“

еспресо
Се вчитува....