-1.2 C
Скопје
06:51 - 30 март, 2023

Италија ќе гласа на 25 септември: изборната кампања започна, но Драги останува на чело

Матарела го остави премиерот во оставка на функцијата за „тековни работи“, вклучително и да се справува со прашањата за инфлација, енергија, војната во Украина, ковидпандемијата. „Периодот низ кој поминуваме не дозволува паузи“, рече претседателот. 

Сликата сега е многу јасна. И тоа е олеснување, по денови на голема неизвесност. На 25 септември граѓаните на Италија ќе бидат повикани на гласање, но има новости во гласањето. Прво, ќе се избираат помалку пратеници: шестотини (400 во парламентот/Домот и 200 во Сенатот) наместо 945-те во сите претходни законодавни тела.

Втората новина е дека сите ќе добијат по две гласачки ливчиња, дури и осумнаесетгодишници: веќе нема праг од 25 години за учество на изборите за Сенатот.

Понатамошниот датум за обележување на календарот е 13 октомври, кога официјално ќе започне со работа новиот (19-тиот) законодавен дом на Италијанската Република. Датумите, според процедурите, беа утврдени со декрет во четвртокот навечер и кој премиерот Марио Драги и министерката за внатрешни работи Лусијана Ламоргезе веднаш го донесоа на потпис на претседателот Серџо Матарела, известува раињуз.

Друга, многу важна, фиксна точка е дека во меѓувреме Италија нема да биде во хаос. Драги поднесе оставка, но никогаш не беше обесхрабрен ниту од Домот ниту од Сенатот, а со прифаќањето на оставката Матарела го остави на функцијата да се занимава со „тековните работи“, се вели во официјалното известување.

Накратко, се продолжува со работа. Наскоро владата ќе донесе нова уредба за помош за справување со скапата енергија, а пратениците, дури и да се распуштат, ќе бидат свикани за да го одобрат предлог-законот за за исплатата на втората транша од Европските фондови на ЕУ.

 

Слични објави

Џереми Ренер низ солзи зборува за страшната несреќа: „Избрав да преживеам, си велев дека тоа нема да ме убие“

Еспресо

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо
Се вчитува....