20.8 C
Скопје
18:49 - 30 мај, 2024

Путин и Ердоган разменија мислења за договорот за жито: Еве кои се условте од Русија за продолжување на „Црноморската иницијатива“

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на телефонски разговор размениле мислења за ситуацијата со договорот за жито, објави прес-службата на Кремљ.

Кремљ истакна дека Владимир Путин го информирал својот соговорник за причините за одлуката на Русија да го прекине договорот. Тој нагласи дека Киев, со поддршка на западните поддржувачи, го искористил поморскиот хуманитарен коридор создаден за транспорт на украинско жито со цел да удри врз инфраструктурата и бродовите на руската Црноморска флота во Севастопол.

Претседателот на Русија го привлече вниманието на потребата да се спроведе детална истрага за тоа што се случило и да се добијат од Украина вистински гаранции за строго почитување на договорите од договорот за жито. Дури потоа Русија може да го разгледа прашањето за продолжување на работата на „Црноморската иницијатива“.

Путин посочи и дека дел од договорите поврзани со деблокирање на извозот на руските земјоделски производи и ѓубрива на светските пазари останале неисполнети, а задачата да се обезбеди испорака на храна како приоритет за земјите на кои им е најпотребна останала неисполнета.

За возврат, Ердоган изразил уверување дека конструктивниот пристап кон темата за кризата со жито ќе има стимулирачки ефект врз сите страни на патот кон враќање на дијалогот, пренесува агенцијата Анадолу. Ердоган истакнал дека Анкара продолжува да ги презема неопходните иницијативи со сите страни за решавање на проблемите поврзани со спроведувањето на договорот за снабдување со жито.

Слични објави

Насмеани од шестка до шестка: Вељко Ражнатовиќ објави семејна фотографија од тајната венчавка на Анастасија

Еспресо

Здравко Чолиќ денес полни 73 години: Целиот свој успех ѝ го должи на една жена

Еспресо

Хорот на о.у. „Кочо Рацин“ со нова победа: „Во срцето на Италија се слушна македонската песна“

еспресо

Брутални коментари на сметка на Николина Пишек откако објави видео од куќата: Друг ти ја средува вилата која ја купивте со покојниот маж

Еспресо

(Фото) Први фотографии од Мелина Џиновиќ по разводот: Поминува на црвено светло, фрла ѓубре низ прозорецот…

Еспресо

Почина познатиот пејач на „Гранд“, ја загуби битката со тешката болест

Еспресо
Се вчитува....