24.8 C
Скопје
15:55 - 28 мај, 2024

Ознака : одеса

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Во Украина повторно се отвораат некои пристаништа: До сега отпловеа четири брода натоварени со жито, планот е „3 милиони тони извоз за еден месец“

Еспресо
За прв пат по руската инвазија на Украина, товарен брод пристигна во украинското пристаниште Чорноморск за да натовари житни производи и да ги извезе, известуваат...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Зеленски за извозот на жито од Одеса: „уште е рано за славење“

Еспресо
„Ќе видиме дали безбедноста е навистина загарантирана“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави вчеравечер дека е „премногу рано“ да се слави целосното обновување на украинскиот извоз...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Нов напад на Русите на пристанишниот град Одеса, бомбардирање и во Харков: „Напад со стратешки авиони“

Еспресо
Руските сили во раните утрински часови уште еднаш го погодија пристанишниот град Одеса, во јужна Украина, објави шефот на воената управа на регионот, Сержи Брачук,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Руски проектили ја погодија Одеса ден по договорот за жито; Киев: „Нападот на Одеса е плукање на Путин во лицето на ОН и Турција“

Еспресо
Нападнато е пристаништето со 4 проектили, погодени се магацините за жито. Киев: „Нападот на Одеса е плукање на Путин во лицето на ОН и Турција“....
ЕспресоСлајдер

Седумнаесет загинати во ракетниот напад на станбена зграда во Одеса, меѓу нив и деца; Утринава напад и на Миколаев

Еспресо
Најмалку 17 лица загинаа откако два руски проектили во раните утрински часови погодија катна станбена зграда и рекреативен центар во јужниот пристанишен град Одеса во...
Ви ПрепорачувамеЕспресо

Украина: Бомбардирана е станбена зграда во Одеса, најмалку 10 мртви

Еспресо
Десет лица загинаа во бомбардирање од страна на руската армија на станбена зграда во Одеса. Десет лица загинаа во бомбардирање на руската армија на станбена...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Зеленски во Одеса: „Можен коридор за жито“

Еспресо
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера  ја посети Одеса, каде што разговараше за можен коридор за извоз на жито. Ова го соопшти канцеларијата на претседателот, прнесено...
ЛајфстајлРетроСлајдерФилм и ТВ

1920-ти во Париз, Берлин и Одеса! Дигитално реставрирани филмови нè водат меѓу џез и танцовите КАФУЛИЊА (ВИДЕО)

М. Г.
Со помош на новата технологија, членовите на CMSI (Центар за медиуми и социјално влијание) успеаја да им дадат нов живот на старите филмови и за...