24.8 C
Скопје
14:59 - 30 мај, 2024

Руски проектили ја погодија Одеса ден по договорот за жито; Киев: „Нападот на Одеса е плукање на Путин во лицето на ОН и Турција“

Нападнато е пристаништето со 4 проектили, погодени се магацините за жито. Киев: „Нападот на Одеса е плукање на Путин во лицето на ОН и Турција“. Но, Москва негира каква било одговорност.

Надежта за успешниот прв договор згаснува по неколку часа. Неколку украински извори велат дека руски проектили ги нападнале градот и пристаништето на Одеса на Црното Море по потпишувањето на договорот за обновување на извозот на украинското жито блокирано во пристаништето со месеци.

Проектилите паѓале додека во пристаништето Одеса бродовите веќе се подготвуваа за товари со украинско жито (најмалку 25 тони) до земјите што го бараат жито. Според условите на договорот, двете страни, а со тоа и Москва се обврзаа да не ги напаѓаат пристаништата за време на извозот на жито.

Сепак, „Непријателот го нападна пристаништето Одеса со крстосувачки ракети од типот Калибр. Два проектили беа соборени од противвоздушната одбрана“, рече портпаролот на администрацијата на регионот Одеса, Сергеј Брачук, во изјава објавена на социјалните мрежи.

Другите два проектили ги погодиле пристанишните објекти, соопшти војската. „Русите погодија токму онаму каде што беше складирано житото“, известуваат извори од пристаништето. Според украинскиот заменик Олексеј Гончаренко, дали нападот предизвикал жртви засега не е потврдено. „Уште еднаш покажаа колку вредат зделките со нив“, забележа тој на Твитер.

Но, Москва негира каква било одговорност. Руските власти ги информираа турските колеги дека Москва „нема никаква врска“ со ракетниот напад.

„Во нашиот контакт со Русија, Русите ни кажаа дека немаат апсолутно никаква врска со овој напад и дека ја разгледуваат работата многу внимателно и детално“, рече турскиот министер за одбрана Хулуси Акар. „Фактот дека таков инцидент се случи веднаш по договорот што го направивме вчера навистина не загрижи“.

Војната, која никогаш не беше прекината, фрли одреден сомнеж врз договорот со укажување дека можеби нема да биде лесно да се почитува. На Твитер, покрај официјалните објави, има и постови од многубројни граѓани кои се разочарани од денешниот напад, со горчливи коментари и фотографии кои ја прикажуваат Одеса и нејзиното пристаниште обвиени во чад.

„Нападот на Одеса е плукање на Путин во лицето на ОН и Турција“, веднаш пресуди Киев преку портпаролот на министерот за надворешни работи Кулеба, Олег Николенко, пренесува раињуз.

 

Слични објави

Брутални коментари на сметка на Николина Пишек откако објави видео од куќата: Друг ти ја средува вилата која ја купивте со покојниот маж

Еспресо

(Фото) Први фотографии од Мелина Џиновиќ по разводот: Поминува на црвено светло, фрла ѓубре низ прозорецот…

Еспресо

Почина познатиот пејач на „Гранд“, ја загуби битката со тешката болест

Еспресо

(Фото) Сопругата на Амиџиќ шокираше со објавата: „Од мажот кој те изневерил…“

еспресо

Фута направи хаос на прашање за Карлеуша: „Илузорна супериорност, без можност да му се објасни на пациентот“

еспресо

Македонецот Мите и ќерката на Џеј под водство на Фута формираа „Џеј трибјут бенд“: „Изненаден сум што сум дел од овој тим“

еспресо
Се вчитува....