24.8 C
Скопје
13:34 - 13 август, 2022

„Драг пријателе Ванг Ји“: Што се договорија Лавров и кинескиот министер за надворешни работи

Кина ја поканува Русија да дејствува заедно со нив по посетата на Пелоси на Тајван.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретна со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји. Рускиот дипломат ја осуди неодамнешната посета на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван, по која колегата од Кина предложи зајакнување на соработката меѓу Русија и Кина и заедничко дејствување во меѓународната арена.

Пном Пен, главниот град на Камбоџа, е домаќин на самитот на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија, на кој присуствува и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. На маргините на конгресот тој се сретна со својот кинески колега Ванг Ји.Како што е објавено на веб-страницата на руското МНР, шефовите на агенциите за надворешни работи размениле мислења за билатералната соработка, а разговарале и за „голем број актуелни прашања од регионалната и меѓународната агенда“.

Посетата на Пелоси на Тајван Лавров ја спореди и со ситуацијата во Украина. Според шефот на руското МНР, и во двата случаи Американците ја игнорираат вистинската состојба и создаваат закани за земјите. Така, „долги години“ САД не обрнуваа внимание на политиката на Киев, кој настојуваше „да уништи се што е руско“, пренесува газета.ру.

Според Лавров, во ситуацијата со Украина „Американците ги прекршиле и погазиле принципите на неделива безбедност, кои ги потпишале на највисоко ниво“.

„Убеден сум дека нашето стратешко партнерство (со Кина – газета.ру) е еден од темелите на движењето за триумф на меѓународното право, а не некакви „правила“ измислени од Соединетите држави и нивните сателити. Станува збор за меѓународното право, пред се за Повелбата на ОН, која го прокламираше основниот принцип на суверена еднаквост на државите. Соединетите Американски Држави секојдневно и секаде го кршат овој принцип. Ова бара реакција“, нагласи рускиот дипломат.

Слични објави

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....