24.8 C
Скопје
15:18 - 13 август, 2022

Кина со санкции против Пелоси и нејзиното семејство за посетата на Тајван: „Сериозно се меша во внатрешните работи на Кина“

Кина воведе санкции за претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и нејзиното семејство поради посетата на Тајван. Санкциите се објавени од Министерството за надворешни работи на Кина.

Пелоси „инсистираше да оди во Тајван без да ги земе предвид сериозните грижи на Кина и цврстото противење“, рече портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг, „со сериозно мешање во внатрешните работи на Кина, сериозно поткопувајќи го суверенитетот на Кина и територијалниот интегритет на Кина, газејќи го принципот на една Кина и сериозно загрозувајќи ги мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец“.

Санкциите ќе бидат наметнати и на блиските роднини на претседателката во согласност со кинескиот закон“, додаде Хуа.

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....