16.8 C
Скопје
12:33 - 20 април, 2024

Ознака : рецепт

Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЛајфстајлСлајдерСтилХрана

Украси за елка што се јадат: Миризливи ѕвездички (традиционален германски рецепт)

Еспресо
Ѕвездичките со цимет, или таканаречени Зимтстерн (Zimtsterne), се традиционални германски колачиња кои се прават во неколку варијанти – со ореви, бадеми или лешници, со брашно или без...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерХрана

(Видео) Превкусен рецепт од баба Анче од Америка: Колачи со сок од портокал

Еспресо
Нашинка во странство, прекрасната и секогаш позитивна баба Анче која живее во Детроит, САД, овојпат ни испрати рецепт за превкусни колачиња од портокал. Подгответе ги...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерХрана

(Видео) Шеф Давор Панчевски ви препорачува за ручек: Рецепт за селско месо на највкусен начин!

К.Б.
Селското месо е едно од најпрепознатливите јадења во домашната кујна. Без разлика на тоа кој како го подготвува, овој превкусен специјалитет е вистински гастрономски деликатес...
Дестинации и ДегустацииХрана

Говедско во благ сос, задоволство за непцето и за очите!

Еспресо
Говедското месо е многу корисно и вкусно месо, но мора да се готви правилно. Ние ви предлагаме фантастичен рецепт за кој не треба посебни вештини...
Дестинации и ДегустацииХрана

Домашна шампита како од слаткарница, омилниот рецепт од детството

Еспресо
Ако сте љубител на шампита, тогаш овој рецепт е идеален за вас. Потребни состојки: Пет белки 100 гр шеќер Еден ванилин шеќер Малку сок од...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Рецепт од Наташа: Мафини Гала кои мирисаат на среќа, зачинети со љубов

Наташа Мустафа
На голема радост со нас е Наташа Мустафа која ни подготвува прекрасни рецепти, а со вас со задоволство ги споделуваме. Љубовта за готвењето ја наследила од...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Старински рецепт за највкусниот ајвар што досега сте го пробале

Еспресо
Ајварот, како намаз и како прилог на трепезата, со право се нарекува крал на зимската кујна. Ако се уште не сте се обиделе сами да...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Ајурведски леб на Хунзите: Оригинален рецепт стар 2.000 години, овој леб ќе ви го смени животот

Еспресо
Хунзите се племе во кое живеат најздравите луѓе на планетата. Тајната на нивното здравје, меѓу другото, е ајурведскиот леб чапати наречен Камали. Камали е традиционалниот...
Дестинации и ДегустацииХрана

Пилешко со прелив од мед и лимон, подготовката е брза

Еспресо
Вкусно јадење кое се подготвува за помалку од половина час. Од намирници потребни се 4 пилешки стека, 2 лажици путер (солен), 3 лажици мед, сол,...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Хармоника тиквички, рецепт кој мора да го пробате

Еспресо
Тиквички подготвени на поинаков начин. Уживајте во неповторливиот вкус. Од намирници потребно е – 2 тиквички со средна големина, 100 грама шунка или сланина, 150...