9.8 C
Скопје
24 октомври, 2021

Ознака : млеко

Здрави навики Здравје Слајдер

ТЕЧНО ЗЛАТО: Млеко со куркума кое ќе ве излечи

И. Т.
Куркумата е портокалово-жолт зачин од Индија, блиска роднина на ѓумбирот и со право се нарекува суво злато. Во Ајурведата, куркумата е позната како моќен антиоксиданс...
Здравје Истражувања Слајдер

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.
Луѓето кои консумираат повеќе млечни масти имаат помал ризик од кардиоваскуларни заболувања отколку оние кои ги консумираат во помала мерка, покажува новата студија. Меѓународен тим...
Секојдневие

Смеса од кафе и млеко која одлично ќе ѝ помогне на проблематичната кожа!

Еспресо
Млекото ја чисти и храни кожата на лицето. Протеините, благата pH вредност, млечните киселини, калциумот, витамините и минералите се потребни за здрав и сјаен тен....
Секојдневие

Прочитајте добро: Ова се здрави намирници кои треба да ги ИЗБЕГНУВАТЕ ако сте болни!

Васко Спасоски
Иако се здрави и полни со хранливи состојки, сепак овие намирници треба да ги избегнувате кога здравјето ви е нарушено. Кога сте настинати, имате грип...
Ви Препорачуваме

Највкусниот десерт на Балканот: Еве како сами да си направите ТРИЛЕЧЕ!

Васко Спасоски
Трилечето е омилениот десерт на многумина, а еве како да го приготвите сами вашиот колач од соништата… Состојки: – 6 јајца – 100 г шеќер...
Филм и ТВ

Голема тајна на славните режисери: Зошто ликовите во филмовите пијат млеко и која порака ни ја испраќаат?

Еспресо
Работите кои се случуваат во филмовите никогаш не се случајни, пишува Брајт сајд. Секој, па дури и најситниот детаљ си има некое значење, а тоа...
Дестинации и Дегустации

Намирници кои траат многу подолго од рокот на траење кој го пишува на нив

Еспресо
Многумина не знаат дека датумот кој го пишува на некои производи всушност не е нивниот краен рок на траење. Овие датуми кај некои производи се...
Uncategorized

Жените го продаваат своето млеко на интернет, а не знаат дека тоа има катастрофални последици за бебето!

Еспресо
Сите мајки не се во можност да го дојат своето бебе, дури 15% од жените имаат проблеми со тоа, пишува The Sun.  Сепак, илјадници жени...
Uncategorized

Велат дека се подобри од американските: Брзи јапонски палачинки – меки и сочни!

Васко Спасоски
Јапонските палачинки потсетуваат на американските, но се дупло подебели, додека телото е три пати помеко. Состојки: 2 јајца 3/4 шолји млеко 1 лажичка екстракт од...
Дестинации и Дегустации

Кои производи не треба да се замрзнуваат

Igor
Дури ни најискусните домаќинки не ги знаат сите правила на замрзнување на храната, а пред сè, кои производи можат да се ставаат во замрзнувач, а...