24.8 C
Скопје
02:42 - 23 јуни, 2024

Ознака : грав

Дестинации и ДегустацииХрана

Посно ем вкусно: Полнети пиперки со грав печени во рерна

Еспресо
Продолжуваме со вкусни, а посни рецепти. Овојпат ви предлагаме да зготвите печени пиперки полнети со грав. Намирници 500 грама грав, 4 главици кромид, 8 бабури...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Превкусни чоколадни бомбици со тајна состојка која сите ја имаме дома

Еспресо
Ако сакате да пробате поздрава верзија на чоколадни бомбици, ќе ви биде потребно квалитетно темно чоколадо, какао во прав, малку путер и – грав. Потребни...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Манастирски грав со сечкана риба – посно и вкусно (рецепт)

Еспресо
Пикантен и вкусен оброк за време на постите. Потребни намирници: 300 грама грав 1 кг исечкана риба (по желба), 3 главици кромид, 300 гр исечкана...
Дестинации и ДегустацииЖенски печат

ПОСНО ЕМ ВКУСНО: Салата од бел грав, уживајте во гравот на сосема поинаков начин!

Еспресо
Уживајте во гравот подготвен на поинаков начин. Потребни намирници – 250 грама бел грав, кромид, 50 грама зелена салата, 20 црни маслинки, 3 лажици сечкан...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Обрнете внимание! Храна што треба да ја избегнувате ако сте болни

Еспресо
Кога ќе се разболите од грип, сите ја знаете процедурата за лекување. Прво што треба да направите е да си подготвите домашна пилешка супа, за...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ТОСКАНА: „Риболита“ – рецепт за супа со леб кој се пренесува со генерации

Еспресо
Секое семејство од Тоскана има рецепт за оваа супа, рафиниран и пренесуван со генерации. Името значи „повторно варено“, повикувајќи се на фактот дека најчесто се...
Секојдневие

Прочитајте добро: Ова се здрави намирници кои треба да ги ИЗБЕГНУВАТЕ ако сте болни!

Васко Спасоски
Иако се здрави и полни со хранливи состојки, сепак овие намирници треба да ги избегнувате кога здравјето ви е нарушено. Кога сте настинати, имате грип...
Дестинации и Дегустации

Пет идеи за посен ручек на Велики петок

Igor
Велики петок е еден од најтажните денови во христијанството. На овој ден Исус е распнат на крстот. Овој празник се одбележува со строг пост, воздржување...