-3.2 C
Скопје
23:29 - 8 февруари, 2023

Посно ем вкусно: Полнети пиперки со грав печени во рерна

Продолжуваме со вкусни, а посни рецепти. Овојпат ви предлагаме да зготвите печени пиперки полнети со грав.

Намирници

500 грама грав,

4 главици кромид,

8 бабури (пиперки) може и од туршија,

црн пипер,

малку масло.

Подготовка

Гравот сварете го со исечканиот кромид и исцедете го.

Смелете ги или изгмечете ги заедно, па додадете го маслото и црниот пипер. Со таа смеса наполнете ги бабурите.

Преостанатиот грав ставете го на тава за печење, па преку него наредете ги полнетите пиперки.

Печете ги 20-на минути во рерна.

Слични објави

(Видео) Шеф Давор Панчевски ви препорачува за ручек: Рецепт за селско месо на највкусен начин!

К.Б.

(Фото) Крушево низ објективот на Ана Петроска: Зимска идила на 1.220 метри надморска височина

Ј.К.Д

Сите предности на пачата (пивтија): Еве зошто е корисно да се јаде овој традиционален специјалитет

Еспресо

Рецепт за највеселите новогодишни колачиња: Кекси од ѓумбир – џинџербред

Еспресо

(Фото) Од Витлеем до Киев: Најубавите новогодишни елки што ги осветлуваат празничните денови

Еспресо

(Фото) Како најефтино да го посетите Амстердам: Ресторани и хотели по најниски цени, а сепак ќе се чувствувате кралски!

Еспресо
Се вчитува....