Ознака : пиперки

Гастро марифети

ТОПЛО ПРЕДЈАДЕЊЕ: Печени пиперки со пикантен фил од фета (РЕЦЕПТ)

Igor
Полнетите пиперки со сирење се многу вкусни и се одлични и како предјадење или како главно јадење. Овој рецепт е за четири полнети пиперки, а...
Гастро марифети

СЕЗОНА НА ЗИМНИЦИ: Домашен традиционален македонски ајвар (РЕЦЕПТ)

Igor
Македонската домаќинка децении наназад, во овој период од годината подготвува зимница со која се прехранува семејството во текот на студените зимски месеци кога свежото овошје...
Гастро марифети

НАЈВКУСНА ЗИМНИЦА: Македонски пинџур во тегла (РЕЦЕПТ)

Igor
Секој крај на Македонија има свои карактеристични зимници а новото време носи и одредена „модернизација“ на старинските рецепти за чија што подготовка било потребно многу...
Гастро марифети

ВИСТИНСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Малиџано, познато и како зелен ајвар (РЕЦЕПТ)

Igor
Малиџаното е уште една зимница со долга традиција на подготовка во Македонија. Иако малкумина знаат, подготовката на оригинално малиџано се прави исклучиво се зелени ајварски...
Гастро марифети

ОДЛИЧНО МЕЗЕ: Пиперки со младо сирење (РЕЦЕПТ)

Igor
Состојки: 1 кг пиперки бабури 500 гр младо сирење 2 л млеко сол по желба Подготовка: Најпрвин исчистете ги пиперките, посолете ги од внатрешна страна,...
Гастро марифети

ЦАРСКА ТУРШИЈА: Рецепт за зимница со црвени ајварски пиперки

Igor
Црвените ајварски пиперки не мора да ги користите само за подготовка на ајвар. Тие се одличен додаток и во туршијата. Ова е рецепт за зимница...
Секојдневие

Ќе ви завидуваат сите комшии: Рецепт за АЈВАР кој секогаш успева

Igor
СОСТОЈКИ: 10 кг црвени пиперки 3 модри патлиџани 500 мл зејтин сол 1 лажица шеќер ПОДГОТОВКА: Испечете ги пиперките. Кога ќе бидат печени, но не...
Гастро марифети

Совршен летен оброк: Полнети пиперки со сирење! (РЕЦЕПТ)

Igor
Сјаен рецепт за летниот ручек. Многу се вкусни и брзо се подготвуваат. Наместо да користите ориз и месо, прилагодете си го овој рецепт за тропските...
Гастро марифети

Еве зошто ОВОЈ ВИД на пиперки се убедливо најевтини! и тоа СЕКОГАШ!

Igor
Зелените пиперки едноставно уште не се доволно зрели. Поточно тие се берат пред целосно да созреат, така што времето кога се одлгедуваат па додека да...