23.8 C
Скопје
17:23 - 25 јуни, 2024

Ознака : кафе

Здрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Кога е најдобро да го пиете вашето кафе: Во овој термин најдобро ќе ја зголемите будноста

М.П
Сите сакаме кафе. Секој ден во потрага по внатрешното будење кое ни дава дополнителна енергија и мотивација после сладок сон. Но кога е најдобро време...
Ви ПрепорачувамеЕспресоИнтервјуСлајдер

На еспресо со Верица Спасеновска, махерка за кафе: Вкусот носи благосостојба, затоа внимавајте на изборот

Јасмина Кантарџиева Димков
Би било најдобро кога луѓето би го отфрлиле млекото кога имаат потреба од кафе. Ако сметаат дека со тоа ја ублажуваат јачината на кафето се...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

(РЕЦЕПТ) Мус од кафе

Еспресо
Состојки: 100 грама чоколадо за готвење 10 лажички инстант кафе 5 јајца 100 грама шеќер 350 милилитри слатка павлака Подготовка: Во врела вода ставете го...
Ви ПрепорачувамеЗдравје

Кафето е здраво ако се пие умерено и тазе приготвено

Еспресо
Многу истражувања го поврзуваат кафето со разни корисни влијанија врз нашето здравје – од намалувањето ризик од деменција, па до забрзување на метаболизмот, ако внимавате...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниСлајдер

Разговор со Дејан Богоевски, експерт за врвно кафе: Кафето е покомплексно од виното, се препознаваат до 2000 вкусеви на кафе!

Кате Божиновска
„Кафето одамна не го пијам, туку го дегустирам“, вели Дејан Богоевски, наш познат бариста и мајстор на врвно кафе. Дејан работи како професионален тренер во...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

Рецепт за „марокино“ или КАФЕ СО НУТЕЛА за совршено будење на најголемите хедонисти

М.Р.
Кафето што италијанците го нарекуваат „марокино“ не потекнувало од Мароко. За прв пат било подготвен во Пиемонт регион во северозападна Италија, поточно во Алесандрија. Името...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Што ќе се случи со ВАШАТА КОЖА кога ќе ПРЕСТАНЕТЕ да ПИЕТЕ КАФЕ?

М.Р.
Познато е колку кофеинот е корисен за нашата кожа, па затоа не е ни чудно што го има во многу производи за нега. Шолја кафе...
Дестинации и ДегустацииСлајдер

ПОСНО ЕМ ВКУСНО: Енергетски бомбици, совршена ужинка во комбинација со црно кафе

М.Р.
Велигденските пости кои траат 48 дена се голем предизвик како за верниците, така и за традиционалната македонска кујна. Традиционалното посно мени овојпат сакаме да го збогатиме...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

КАФЕ ПРЕД ВЕЖБАЊЕ: Новото истражување објаснува зошто е корисно и во која количина

Еспресо
Филџан кафе пред тренинг значително ќе ви го олесни вежбањето, според резултатите на новото истражување објавено во Journal of Applied Physiology. Истражувачите вклучиле група на...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЕспресоНаши ФациСлајдерСцена

(ФОТО) ЛИДЕ И ВЕНКО (КОНЕЧНО) НА КАФЕ: Поранешниот министер Филипче и подготвил кафе на Лиде Лиде на Клиниката за неврологија

М.Р.
Македонската јавност Лиде Лиде ја запозна по коментарите на речиси секоја објава на веќе поранешниот министерот за здравство Венко Филипче. Девојката која се прослави на социјалните...