24.8 C
Скопје
15:22 - 13 август, 2022

(РЕЦЕПТ) Мус од кафе

Состојки:
100 грама чоколадо за готвење
10 лажички инстант кафе
5 јајца
100 грама шеќер
350 милилитри слатка павлака

Подготовка:
Во врела вода ставете го кафето, убаво измешајте го, а потоа во него додајте го и искршеното чоколадо. Мешајте додека не се растопи чоколадото. Вака подготвената течност оставете ја убаво да се излади.
Потоа одделете ги белките од жолчките.
Жолчките убаво изматете ги во миксер, притоа додавајќи им малку шеќер. Изматете ја половината од слатката павлака и убаво измешајте ја во садот каде што претходно ги матевте жолчките. Во кремот што ќе го добиете, додајте ја изладената мешавина од чоколадо и кафе.
Потоа изматете ги и белките и додајте го во нив и кремот од чоколадо и кафе. Смесата ставете ја во декоративни чаши и оставете да се лади во фрижидер околу еден час.
Остатокот од павлаката изматете го и украсете го десертот.

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Рецепт за превкусна проја со кисела павлака

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо
Се вчитува....