19.8 C
Скопје
19:03 - 30 мај, 2024

Ознака : ајвар

Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Превкусен ајвар по урнек на баба: Бранко Попоски ни го носи рецептот

Еспресо
Шеф Бранко Попоски од „Готвиме со Бранко“ ни носи рецепт за превкусен авјар по рецепт на баба. За да го подготвите ајварот потребни намирници се:...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Старински рецепт за највкусниот ајвар што досега сте го пробале

Еспресо
Ајварот, како намаз и како прилог на трепезата, со право се нарекува крал на зимската кујна. Ако се уште не сте се обиделе сами да...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО) ГИ ПРАШАВМЕ ПАЗАРЏИИТЕ: Дали вреди да се прави зимница дома?

Марија Гегоска
На ваков убав сончев ден скопјани излегоа на пазар, а со низ излеговме и ние со едно прашање што ни ја разгорува љубопитноста од почетокот...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО) СОВРШЕНСТВО: Ирена Георгиева Атанасова нè научи да зготвиме зимница по старински рецепти, ммм…

Ј.К.Д
Ирена Георгиева Атанасова по професија е воспитувачка. Со гастрономија се занимава веќе добри 40 години или, што се вели, од дете, кога ѕиркала бабите како...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

НУТРИЦИОНИСТКА ОДГОВАРА: Дали ајварот дебелее? А, која зимница е најздрава?

еспресо
Со оглед на тоа дека овие денови секој дел од градот мириса на печени пиперки, многумина од нас кои се на специфичен режим на исхрана...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Највкусниот домашен ајвар по рецепт на баба

Ј.К.Д
Сезоната на зимници е во тек. А на наше задоволство и чест, страничките на еспресо.мк ги разубавува и популарниот шеф Бранко Попоски, познат под псевдонимот „Готвиме со Бранко“...
СветСлајдерСцена

Нов скандал со пејачката Дуа Липа: Лесковац ја тужи поради претставување на ајварот како албански специјалитет! (ВИДЕО)

Еспресо
Британската пејачка Дуа Липа со албанско потекло повторно е главна тема. Таа на познатата Јутјуб емисија „Hot Ones“ зборуваше за албанска храна и во исто...
БалканВи ПрепорачувамеСцена

ЈК покажа богата трпеза за Божиќ, а коментарот за ајварот победи! (ФОТО)

Васко Спасоски
Јелена Карлеуша заедно со двете ќерки Атина и Ника, тетката Даниела го прослави најголемиот христијански празник – Божиќ. Поп-ѕвездата со своите обожаватели сподели снимка од...
Дестинации и Дегустации

Пинџур, ајвар, малиџано: Традиционални македонски рецепти за зимница

Igor
Ма­ке­дон­ска­та до­ма­ќин­ка де­це­нии на­на­зад, во овој пе­ри­од од го­ди­на­та под­гот­ву­ва зим­ни­ца со ко­ја се прех­ра­ну­ва се­меј­ство­то во те­кот на сту­де­ни­те зим­ски ме­се­ци ко­га све­жо­то овош­је...
Дестинации и Дегустации

Правиме превкусна зимница со тетка Марија, а за бонус – рецепт за штипска пастрмајлија!

Igor
На Тетка Марија од Штип, кулинарството ѝ е голема страст и прва љубов. Таа работи како шивачка бидејќи, како што вели, мора од нешто да...